Ataköy’de 5 – 10 Yaş Arası Çocuklar İçin Müzik Okulu Projesi

Ataköy’de 5 – 10 Yaş Arası Çocuklar İçin Müzik Okulu Projesi

İstanbul Aydın Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Selin Çoban'ın, 2019 - 2020 Yaz Dönemi Mimari Tasarım 1 dersi kapsamında, Adil Ömer Çamaş yürütücülüğünde hazırladığı müzik okulu projesi.

Müzik eğitimine erken yaşta başlamanın birçok faydası vardır. Çocukların iletişim becerilerini geliştirir, kendilerini ifade etmelerine yardımcı olur ve problemleri farklı yollar ile çözmelerini sağlar. Bu veriler ışığında tasarlanan müzik okulu için belirlenen proje alanı Ataköy semtinin batı sınırını oluşturan Ardıç Sokak üzerindedir.

Yapı, girişten itibaren genel ve özel kullanım mekanları olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Zemin katta çok amaçlı salon, kafe, müzik mağazası ve atölyeler bulunmaktadır. Atölyeler diğer mekanlardan ayrı bir kütlede toplanmıştır. Bu kütle, yapının kuzeydoğu çeperindeki Ardıç Sokak’tan başlayıp güneybatı çeperindeki yeşil alana uzanan bir doğrultudan oluşmaktadır. Atölyelerin yeşil alanla doğrudan bağlantısı olması ile bahçeden de eğitim verilebilecek oturma elemanları tasarlanmıştır.

Çok amaçlı salonun bahçe cephesi açık hava etkinliklerine de imkan verebilmek adına hareketli ve şeffaf elemanlardan oluşturulmuştur. Bahçede bulunan oturma elemanları ile etkinliklerin açık alana taşması ve daha yüksek katılımın gerçekleşmesi mümkün kılınmıştır.

Atölye, çok amaçlı salon ve 1. katta bulunan idari bölüm kütleleri ana kütleye bağlı olarak kurgulanmış, bu kütlelerde ahşap cephe kaplaması uygulanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın