Antonianum Meran

Antonianum Meran

İtalya’nın Merano kentinde, hafifçe yükselen bir tepenin eteğinde konumlanan Antonianum Meran, DMAA (Delugan Meissl Associated Architects) tarafından tasarlandı.

DMAA ekibi, alanın karakterini belirleyen bitişikteki doğal alanı ve gür bitki örtüsünü, üç hacimden oluşan kompleksin ana motifi olarak ele almış. Tekil yapılarının etrafında ve arasında değişken yoğunlukta yatay ve dikey olarak şeritler halinde dizilen yapılar, mekânsal bir filtre görevi görerek mekânları kademelendirmeye imkân vermiş.

Farklı yüksekliklere sahip bu yapılar, kompleksin dış mekânındaki bağlantı yollarını örtüyor ve tırmanıcı bitkiler için iskele görevi görüyor. Bununla birlikte, tabandan tavana kadar camla çevrelenen dairelerde mahremiyet sağlayan mekânlar ve dinlenme alanları yaratıyor.

Tüm daireler, ağaçlar, uzun ömürlü bitkiler ve pergolalarla çevrelenmiş dış mekânlara sahip. Kompleksin 3 katlı birimleri, gün ışığından üst düzeyde faydalanan yaşam ve ortak alanları ile benzersiz manzara ve mahremiyet bölgeleri sağlayan farklı büyüklüklerde mekanlar sunuyor.

Kompleksteki tüm dairelerin dış mekânlarla akıcı bağlantılar kurmasını sağlayan geniş balkon ve teras alanları, bireysel bina hacimlerinin konturlarını arka plana itiyor. Bu özellik, Kaliforniya modernizminin ruhunu çağrıştıran çok katmanlı mekânsal ızgara sisteminin yapılandırılmasıyla en üst düzeye ulaşıyor.

Kompleksin peyzaj ile organik bir biçimde bütünleşmesini sağlayan bitkilendirme, yapının çevresinin genişletilmiş bir yaşam alanı olarak algılanmasına imkân veriyor.

Antonianum Meran (Delugan Meissl Associated Architects)

Etiketler

Bir cevap yazın