Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminal Binası

Doğan Tekeli ve Sami Sisa projeyi anlatıyor:

Antalya Havalimanı Terminal binası, havalimanının ilerki yıllarda, yılda 40 milyon yolcuya hizmet verebileceği düşünülerek, yeni terminallerin aşamalı bir şekilde nasıl yerleştirilebileceği araştırılarak yapılan 5 milyon yolcu kapasiteli ilk binasıdır.

Yarışma şartnamesinde gelen ve giden yolcuların yapıya mevcut yol kotundan bağlanmaları özellikle istenmekteydi. Bu bakımdan yapı içindeki yolcu, bagaj ve servis ulaşımının çözümlenmesi uzun araştırmalar gerektirmiş ve özgün sayılabilecek bir çözüme ulaşılmıştır.

Antalya Havalimanı turizm ağırlıklı bir havalimanı olduğundan, yeni terminal binasının günümüzün yeni birçok havalimanında olduğu gibi sadece iyi işleyen bir makina olmaktan öte bir mimari nitelik taşıması gerektiği düşünülmüştür. Yapının, Türkiye’nin çağdaş dünyadaki medeni düzeyi ile orantılı, olgun, gösterişe kaçmayan yalın bir yapı olması amaçlanmış, özellikle turistin ülkeye geliş ve gidişte ilk ve son izlenimlerinin oluşmasında, bu yapının olumlu etkisi ve hatırlatıcı nitelikleri bulunması istenmiştir.

Etiketler

Bir yanıt yazın