Ankara Erman Ilıcak Fen Lisesi

Ankara Erman Ilıcak Fen Lisesi

CBN Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara Erman Ilıcak Fen Lisesi Sincan, Ankara'da yer alıyor.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Proje, Ankara Sincan bölgesinde inşa edilen 24 derslikli bir okul, 195 kişilik yurt bloğu ve 230 kişilik spor salonu yapılarından oluşan bir fen lisesi kampüsüdür. Proje alanı, kentin gelişen, merkezinden batısına doğru uzanan konut bölgesinde yer almaktadır.

Proje adası bütünüyle eğitim yapılarından oluşmaktadır. Parsele komşu 3 adet farklı zamanlarda inşa edilmiş lise yapıları bulunmaktadır. Bütünü daha asal geometrik bir parsel olmasına rağmen zamanla çevresindeki eğitim yapıları eklendikçe kalan proje alanı geometrisi açısından bütüncül bir yaklaşımla planlanması zor bir arsa alanına dönüşmüştür.
Projenin geliştirilmesi aşamasında proje alanının şehrin gelişen bölgesinde yer alması, komşularının yine eğitim yapısı olması ve çevresinde büyük kentsel bir yeşil alan olması (Harikalar Diyarı/Sincan) pozitif değerler olarak ele alınmıştır. Proje için belirlenen temel kavram, eğitim adına birçok programın bir araya gelecek olması dolayısıyla yapıların bir bütünlük içinde olması ve tanımlı ve büyük bir açık alana sahip olabilmesidir.

Bir bağış projesi olarak kısıtlı bütçe ile bir eğitim merkezinin işlevsel ve sosyal rolünün bilinciyle tasarım yapılmıştır. Bir bütünlük içerisinde oluşturulan kampüs, birbirine bağlı üç ana kütleden oluşur; okul binası, kapalı spor salonu ve yurt bloğu.

Proje, eğitimin birer parçasını oluşturan kültür, sosyal yaşam, bilim, sanat ve teknolojinin bir arada olduğu bir etkileşim alanıdır. Eğitim bu bileşenlerin tümü olarak algılanarak, projenin temel amacı etkileşimli alanlarının farklı noktalarında çeşitli mekânsal deneyimleri öngörerek mekânsal süreklilik yaratmaktır. Temel amaç, genel eğitim anlayışının ötesinde, kullanıcılar için yeni ve sosyal bir yaşam alanı yaratmaktır.

Proje alanı yola uzun cephesi olan kelebek şeklinde bir arsadan oluşmaktadır. Bu haliyle yola paralel geniş bir üçgen alan tanımlanabiliyor idi, okul yapısı bu üçgene yine üçgen biçimiyle oturup büyük temiz bir açık alan bırakılmaya çalışılmıştır. Bu yerleşim diğer tüm yapıları birbirine bağlayacak bir şemaya dönüşmüştür.

Eğitim yapılarının yerel sosyal merkezlerin rolünü üstlenmesi gerektiği düşünülür ise, okulun ve çevresindeki açık alanların bir kamu yatırımı olarak mahalle sakinlerine hizmet etme potansiyeline sahiptir. En büyük potansiyel, özel ve ortak alanların ayrılmasından doğar; sınıflar ve yatakhaneler zemin kattan kolaylıkla izole edilebilen üst katlarda yer alırken, kamusal kullanıma açılabilecek üniteler ise giriş katında dışarıdan rahatlıkla ulaşılabilecek şekilde konumlandırılmıştır. Okul binası, iç fuaye mekanı ile kampüs dolaşımını genişleterek alana katılır. Okul bloğunun 1. katında ve peyzaja doğru patlayan kütüphane ve konferans salonu blokları, konferans salonunun altındaki kantin, orta avluyu çevreleyen geniş cam yüzeylerden gün ışığı alan iç mekan aktivite salonu olarak iç mekan amfisi ile üst katta sosyal kullanımın devamı olan koridorlarla ile bağlantılıdır. Kapalı toplanma ve buluşma alanı olarak hizmet veren tüm koridorlar yoğun gün ışığı alır, böylece gençlerin mola saatlerini bulutlu günlerde aydınlık ortamlarda geçirebilmeleri amaçlanmıştır.

Fen lisesi öğrencilerinin eğitim alacağı mekânların yeterliliği ve fiziksel kalitesi kadar açık ve kapalı alanlardaki sosyal alanların niteliği önemsenmiştir. Kullanıcılara etkileşim için farklı mekânsal deneyimler sunan açık ve kapalı alan ilişkileri kurulması amaçlanmıştır.

Genel olarak binalar geleneksel betonarme yapı olarak tasarlanmıştır. Çelik yapı spor salonunun çatısında kullanılmaktadır. Cepheler ekonomik kısıtlamalar nedeniyle çoğunlukla sıvadır. Cephe tasarım elemanı olarak renkli alüminyum kaplamalar kullanılmıştır. Genel yapıda hedef, brütalist bir ifadedir; iç kolonlar ve kısmi tavanlar gibi yüzeyler ile dış revak elemanları açıkta bırakılmıştır. İç tasarımda genel yerleşim planında her kat için aynı malzeme paletinden renkler seçilmiştir.

Kampüs, Rönesans Holding tarafından bir hayır işi olarak inşa edilmiştir.

Malatya Erman Ilıcak Fen Lisesi

Etiketler

Bir yanıt yazın