Altıgen Kitap Kafe

Altıgen Kitap Kafe

2020-2021 Yaz Dönemi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nde, Doç. Dr. Emine Köseoğlu tarafından koordine edilen ve yürütülen, MIM19102E Introductory Design Studio’da Pelin Kan tarafından tasarlanan Altıgen Kitap Kafe Projesi.

Merkezinde doğanın sakinleştirici yeşiline yer veren Altıgen Kitap Kafe projesi, bünyesinde barındırdığı zengin kitaplıkları, kafeteryası ve yapının belli bölgelerine yerleştirilmiş yeşil alanlarıyla birlikte kullanıcılara farklı bir atmosfer deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Yapı, merkezinde altıgen formunda büyük bir blok ve yanlarda kısmi altıgen formlarında üç blok olarak tasarlanıyor. Ana bloğun ortasında bulunan galeri boşluğu dikey bahçe unsuruyla destekleniyor ve merdivenler dikey bahçeye bitişik yerleştirilerek kullanıcıların bahçeyle olan etkileşimini güçlendirmek amaçlanıyor. Yan bloklardan biri denize sıfır manzarasıyla iki katlı kafeterya, biri her yaştan kullanıcıya hitap eden kitaplar bulunduran iki katlı kitap satış alanı, diğeri ise tek katlı WC bloğu olarak kullanılıyor. Yan blokların çatıları yeşil birer teras görevi görüyor ve kullanıcılara yeşil ile mavinin bir arada bulunduğu bir alanda keyifli vakit geçirebilecekleri bir atmosfer oluşuyor.

Etiketler

1 Yorum

  • olog the troll says:

    X Vakıf üniversitesinde Y hoca tarafından yürütülmüş bir öğrenci projesinin arkiterada yayınlanabilmesi için herhangi bir kriter yok mudur? Türkiyenin en kapsamlı proje stoğunu içeren bir mimarlık platformunda yayınlanan projelerin niteliklerinin sorgulanması gerekir mi acaba yayınlanmadan önce? Sonuçta bir sürü mimarlık öğrencisi bu projeleri inceleyerek referans alabilir, onların doğru yönlendirilmesi adına bir hassasiyet göstermemiz gerekmez mi?

Bir cevap yazın