ALT Sergi Alanları

ALT Sergi Alanları

ŞANALarc tarafından tasarlanan ALT, Bomontiada'da bulunan tarihi bira fabrikası yapılarından birinde bulunan bir sanat mekanı.

Alt; görsel sanatlar, performans sanatları ve başka disiplin ve kültürler ile ortak çalışmalar ve programlar için kullanılan bir Sanat Mekanı olarak kuruldu. Alt; sanatsal söylemin dünya çapında geçerli ilgi alanlarını ve durumlarını kapsamaya, tartışmaya açık bir mekan sunmaktadır. Yeniden kullanım için tasarlanmış Tarihi Bira Fabrikası’nda, sosyal bir ortak alan olan Bomontiada’nın merkezinde konumlanmış olan Alt, çeşitli yaratıcı kitlelerin gelecek dinamiklerini geliştirmelerine ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.

Alt’ın tasarımı; enerji kaynaklarının büyük bölümünü doğal olarak elde etmeyi hedefleyen ve gerekli teknik altyapıyı sağlarken, mekanı kullanıcının dönüştürme potansiyellerine açık bırakan bir yaklaşımla oluşturulmuştur. Kent ile mekan arasındaki kesintisiz ilişkiyi kurmak ve sürdürmeyi amaçlar. Üç ana ihtiyaca yönelik özel alanlar geliştirilmiştir:

İlki Beyaz Salon; yüksek performanslı “white cube” Sergi Salonu. Bir diğeri teknik donanımıyla deneysel performanslar, tiyatro ve multimedya sanatçıları için Beyaz veya Siyah Küp olabilen Performans Salonu. Bu iki salon arasındaki Prova salonu workshoplar için de kullanılabilecek bir tür üretim alanı. Son olarak Sergi Salonları, ekipmanların geri plana çekilip sergiler için kullanılabilir/dönüştürülebilir alanlar bıraktığı mekanlar.

Tüm Salonlardaki Aydınlatma Sistemleri elektrik enerjisini üzerinde taşıyan bütün bir sistem olarak tasarlanıp İstanbul’da ilk kez kullanılan bir prototip olarak üretildi. Evaporatif soğutma sistemi, ısı pompaları ve güneş paneli ile birlikte oluşturulan bütün bu pasif doğal sistemler Sanat mekanının enerji kaynaklarını tüketmemesini sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın