Aksaray’da Ulaşım ve Aktarma Merkezi (Transportation Hub)

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Agit Sağın'ın Prof.Dr. Suphi Saatçi yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 Güz Dönemi MİM401 projesi.

Proje yeri şu an, Aksaray’da A – B çıkışlarının bulunduğu alandır. Geçmişe doğru gidildiğinde, sözüm ona 6-7 yıl öncesine gidildiğinde Aksaray Metro İstasyonu’nun bulunduğu kısım daha yeşil, halkla iç içe bir yerdi. O dönemde bir odak noktasıydı, yıllar geçti belli başlı nedenlerden ötürü o çevrede nüfus artışı yaşandı, bir anda cazibesi daha da çok arttı, bu nedenle de birçok değişim yaşandı, öncelikle metro istasyonu çevresi tamamen katlı otopark haline getirildi, sonrasında metronun B çıkışı yenilendi.

Ben bu projeyi yaparken eskiden hissettiğim bazı şeyleri de projeye ekledim, günümüz teknolojisini kullanarak elimden geldiğince projeyi daha hassas biçimde şekillendirdim. Bazı noktalarda radikal kararlar vermek gerekti, bunlardan biri Horhor’a çıkan caddeye bir köprü yapmaktı.

Bina dışardan güzel görünmeliydi fakat bir o kadar içinin de merak uyandırması gerekiyordu, bu nedenle ana strüktürü gizleme yolunu seçtim, yani dışardan gizleme. Dışardaki hava ve içerdeki hava birbirinden çok farklı olmalıydı. O şekilde olduğuna inanıyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın