Aksaray Ulaşım Merkezi (Transportation Hub)

FSMVÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Şeyma Büyükkoçak'ın Yrd.Doç.Dr. Aslı Ağırbaş yürütücülüğünde hazırladığı 2017-2018 Güz Dönemi MİM401 projesi.

Proje, kentte etkin bir simge rolü üstlenen, özel geniş açıklık sistemiyle kurgulanan bir ulaşım merkezi tasarlamayı amaçlar.

Proje alanı birçok ulaşım ağının çakıştığı, araç ve insan sirkülasyonunun oldukça yoğun olduğu Aksaray bölgesinde bulunmaktadır. Aksaray metro durağının, otobüs duraklarının ve Yusufpaşa tramvay durağından proje alanına bağlanan alt geçidin buluştuğu bu alanda insan-mekan-kent ilişkisinin sağlandığı kamusal bir merkez oluşturmak amaçlanmıştır.

Tasarım sürecinde, ulaşım ağları ve alanın konumunun getirdiği diğer yoğunluk aksları değerlendirilip, bütüncül bir düzen içinde iki ayrı kütle oluşturulmuştur. Yine yoğunluk akslarından yola çıkarak yaya sirkülasyonunun yatay ve düşey olarak iki boyutta devamını sağlayan eğimler kullanılmıştır. Bu eğimler farklı iki noktadan başlayıp açık-yarı açık- kapalı kamusal alanları oluşturan kafe ve teraslarda sonlanmıştır.

Ana kütlede geniş açıklık sistemiyle kurgulanmış metro girişi ve sanatsal- kültürel farkındalığa yönelik tasarlanan sanat galerisi bulunur. Bunların dışında kafeler ve dinlenme alanları yer alır. Diğer kütle ise yolcu bilgi sistemlerini, turist danışma ofislerini içeren, yolcuların bekleme sürelerince çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabildikleri mağazaları ve dinlenme alanlarını bulundurur.

Metro girişinin bulunduğu alanda tasarlanan geniş açıklık sisteminde, v kolonlara oturan çelik kirişler karşısındaki kolonlarla çapraz yerleştirilmiştir. Sistem çelik gergi elemanlarıyla da desteklenerek hem mukavemeti arttırılmış hem de iç mekanda oluşturulmak istenen görsel etkiye katkı sağlanmıştır. Yine bu mekanda kullanılan güneş kırıcılarla ışık gölge dengesini sağlamak amaçlanmıştır.

Yapının çevresinde oluşturulan peyzajla kamusal bütünlük desteklenerek yaya sirkülasyonunu kolaylaştıran yaya yolları, otuma alanları; bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla da bisiklet yolları ve bisiklet park alanı düzenlenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın