Absolute Towers

Absolute Towers

Mississauga, Kanada'da inşa edilen yüksek katlı konut yapısı MAD Architects tarafından tasarlandı.

MAD Architects proje anlatımından:

Şehirleşme süreci boyunca gökdelenler teknolojik meydan okumanın, başkentlerin, toplumsal refah ve zenginliğin sosyal yansımasının sembolü olageldiler. Gökdelenler için bu sınırlı çerçeve, çoğunlukla homojen ve doğrusal olan bu strüktürlerin, dünya çevresindeki ticaret merkezlerinde bozularak taklit edilmesiyle sonuçlandı. Doğal olmayan bir konfora itilen metropol hayatı, bu denetimsiz ve verimlilik odaklı gelişim pratiklerinden olumsuz etkilendi. Şehirlerimizde, statükoya karşı meydan okuma olmadan, “orman” kelimesiyle kastedilen hayatın bütünlüğü eksik kalmaya devam edecek. Orman, her bir organizmanın ancak ortak yaşamla hayatta kalabileceği başarılı bir ekosistemdir. Değişen global bilinçle beslenen yeni arzular, geçmiş yüzyılın yaşlanan gelişim desenlerine meydan okuyor ve yarının yüksek katlıları için taze, ilham veren, elverişli çözümleri tercih ediyor.

Şehirlerin geleceğinde ne yatıyor? Yeni, yüksek-yoğunluklu şehir konseptini nasıl ele almalıyız? Giderek yoğunlaşan betonlaşma ve azalan doğanın varlığında, şehrin sakinleri nasıl doğanın zenginleştirici deneyimini yaşayabilirler? Bu sorularla karşı karşıya kalan geleceğin yüksek yapıları, uyumlu bir medeniyet uğruna şehirlerimizde daha yüksek bir karmaşıklık seviyesini katalize etmeliler.

Yerliler tarafından Marylyn Monroe kuleleri olarak adlandırılan Absolute Towers, yaşamdaki kıvrımlı akışkanlık ve çizgiler ile parallel. Akışın aktivasyonu, peyzajda organik bir noktalama işareti ve şehirli coşkunun tanınması arzusu oluşturuyor. Burada basmakalıp, kutu benzeri gökdelenlerin durgunluğuna meydan okuyoruz. 

Kuzey Amerika’nın diğer banliyölerinde de olduğu gibi, Toronto yakınlarındaki Mississauga da merkezden ayrı, şehirleşmiş bir alan olmaya doğru hızla gelişiyor. Öte yandan kentsel peyzaj kendine özgü bir karakterden yoksun. Buna cevap olarak, neşesiz ve kutu benzeri binaların arka fonunda naturalistik, ince ve insani bir yapı eklemek istedik. İki ana caddenin (Hurantario ve Burnhamthorpe) kesişiminde yer alan araziye yerleşen yapı bir simge haline gelirken arkasındaki kentsel alana girişi imleyen bir kapı da oluyor. Konut olarak kullanılan simge yapı, basit bir verimliliğin ötesinde, mahalle ve komşularla duygusal bir iletişim de sağlıyor.

Etkinliğe Kayıt

Şişecam Düzcam’ın “Mimarinin Şeffaf Yüzü” sloganıyla başlattığı, Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle düzenlenen mimarlık etkinliği T Buluşmaları’nın dördüncü konuğu MAD Architects’in kurucusu Ma Yansong olacak.

Etkinliğe kayıt olmak için https://tbulusmalari04.eventbrite.com adresini ziyaret etmeniz yeterli. Etkinlik mekanında kontenjan sınırlı olduğundan kayıt olan katılımcılarımıza giriş esnasında öncelik tanınacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın