5. Ödül (1. Kategori), İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

5. Ödül (1. Kategori), İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

PROJE RAPORU

ÜRETİM TEKNİĞİ

Beton blok tek tip, içi boş hazneli olarak üretilecek. Kalıp sisteme dökülerek önceden hazırlanıp yerine yerleştirilecek bloklar üzerine 3 farklı tip oturma plakası gelebiliyor. Oturma plakası dış mekan emprenye ahşap olarak üretilecek. Plaka sonrası kalan alan toprak doldurulacak ve saksı olarak kullanılacak. Gölgelikler banka bağlı, ayak bitimlerinde saksılar yer alıyor. Bu saksıda yetişen sarmaşıklar tel saçağa sarılarak gölgeyi oluşturuyor.Çöp birimleri arkadan kapaklı metal kutu olarak üretilecek. Aydınlatma ve sınır elemanları özel çekme profillerin karşılıklı birleştirilmesi ile üretilecek. 2 Kapak parça takılmadan yere ankrajı yapılacak.

TASARIM YAKLAŞIMI

Klasik Oturma Birimi “yan yana oturma ve tek yöne bakış” kurgusundan oluşuyor. Görsel olarak her yönde zenginlikler sunan Istanbul mekanlarının birçok farklı açıdan algılanacağını hayal ederek bu dönüşlü, açılı, farklı noktalara oturmalı oturma birimini geliştirdik. Hem dışa dönük, hem de otururken yüzyüze gelme olanaklarını arttırarak toplum içi diyaloglara katkı sağlanacağına inandık.

“ABCCABBACCABACAB” – Dönüşler, yeni açı çizgisi ve getirdikleri

BANK ve SAKSI

Beton bir haznemiz var; tek model tek ölçü tek malzeme. En temelinde standart bir bank izine kibar bir açı ile yaslanan saksı şeklinden oluşan bu hazne hatlarında simetrik olmadığı için kendi ekseninde döndüğünde farklı bir şekil algısı oluşturuyor. Bu tek haznenin üstüne seçebileceğimiz 3 ayrı ahşap plaka modeli var. Hem haznenin dönmesi hem de farklı ahşap seçimlerinin birbirlerine eklemlenmesi ile çok zengin ve farklı kullanımlara acık bir bank / saksı döngüsünü oluşturuyoruz. Ancak dış kare ölçüler ve kısa kenar bitiş ölçüleri kendi içinde aynı olduğu için aslında tamamen modüler bir ürünümüz var.

Bu dönüşler ve farklı ahşap seçimleri bizim birçok varyasyon oluşturmamızı sağlıyor, buna kullanıcının oturma tercihleri de (tek kişi ucuna, 3 kişi uzun yönde, 2 kişi kısa yönde vb) eklenince zengin bir kullanım çeşitliliğine kavuşuyoruz.

Bu şeklin sebebi ve kattığı değer nedir?

Yukarıda anlattığımız gibi şekil görsel bir çeşitlilik oluşturuyor ancak üzerindeki açı nedeni ile bu çeşitlilik insanlara normal lineer bir banktan çok daha fazla iletişim ve gözlem imkanı sağlıyor, Yüzyüze, yanyana, çapraz, birkaç kişi birbirine dönük toplanarak gibi oturma biçimlerinin yanı sıra bulundukları cevreyi de farklı farklı açılardan gözlemleyebiliyorlar. Farazi kare içindeki acılı yüzey klasik lineer ve dik oturma biçimlerinden farklı imkanlar sağlıyor; 2 kişinin bir bankta oturması sadece tek yöne bakmaları anlamına gelirken bu oturma biriminde çok çeşitli bakış açıları ve dialog imkanları sağlanıyor.

Bankı oluşturan ahşaplardan kalan alanlar saksı hazneleri olarak kullanılıyor.

Istanbul da çeşitli semtleri düşünün; aynı anda birçok yapıyı, manzarayı algılamak istediğiniz ne kadar zengin alanlarımız var, bu ürünün algımızı tek yönden çıkaracağına ve insanlarımız arası diyaloğu güçlendireceğine inanıyoruz.

AYDINLATMA

Bankta kullandığımız şekiller birleşimini aydınlatma planında kullandık. Burada 2 kütle birbirine engellediği için ışık kaynağını görmeden sadece ışığın kendisinden faydalanıyoruz. Ürün gereksiz ışık kirliliği yaratmadan işlevini yerine getiriyor.

SINIR ELEMANI

Sınır elemanı aydınlatma urunlerimizle tamamen aynı görüntüde, aralarındaki fark gece kullanımında orta çıkıyor.

ÇÖP BİRİMİ

Düz, yalın basit ve tek bir mesajı var; çöpünüzü geri dönüşüme uygun ayrıştırırsanız daha çok ağaçla birlikte olabilirsiniz. 1 Adet sembolik ağaç bu birimlerin yanında yer alıyor.

GÖLGELEME ELEMANI

Gölgeleme elemanının zamana ihtiyacı var;

Taşıyıcı direklerin üst bitimleri genişleyerek toprak haznelerine dönüşüyor. Burada yaşayacak sarmaşık zaman içinde bize hem gölge hem güzel kokulu çiçekleri ile keyif verecek. Ana taşıyıcı içindeki tel sistem sarmaşığın yayılması için gerekli sistemi oluşturuyor. Ana direkler yanında yer alan sulama boruları ile bitkiyi kurak aylarda beslemek mümkün ancak seçilen sarmaşık; “beyaz çiçekli yaban asması” zaten bakım gerektirmeyen Istanbul iklimine çok uygun bir bitki.

EK ÜRÜN SU PLATFORMU

Istanbul da onlarca yüzme noktası ve halkımız için çok güzel keyif noktaları oluşturuyor. Derinliğin 10 metreye kadar olduğu birçok yer mevcut, uygun yerlerde zemine bırakılan beton bloğa bağlı su platformlarının çok sevileceğine ve kolayca uygulanabileceğine inanıyoruz. Tasarım olarak oturma birimleri ile aynı çizgide olduğu için karada ve denizde görsel bir bütünlük içinde olacaklardır.

Etiketler

Bir cevap yazın