3. Ödül (Atatürk ve Harf Devrimi), İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışması

Proje Raporu

Atatürk, harf devrimi ile bize yeni dünyaların kapılarını açmıştır. Bu kapılar bizi farklı yolculuklara, bilgilere ve zenginliklere ulaştırmıştır.

Harfler, bu bağlamda farklı yönlerde / açılarda soyutlanarak ve mermerin işlenip yontulmasıyla, Atatürk portresi merkezindeki zeminde oluşmuştur. Bu zemine eşlik eden ve gelen ziyaretçilerle etkileşim sağlayacak kademeli bir oturma-dinlenme alanı yapıtı tamamlar. Gündelik hayatın farklı anlarında ziyaretçilere ev sahipliği yapan alan dikey harf soyutlamalarının gölgesinde zaman geçirmeye olanak sağlar.

Sanat yapıtının çevresinde eğimli yeşil alana yerleşen harfler birer oturma alanına dönüşmektedir. Mevcut bitki vejetasyonu harflerin boşluklarından büyümeye devam edecektir.

Uygulama Teknik Raporu

Yapıt, yerinde mermer oyması sonucunda üç boyutlu model üzerinden izlenerek üretilecektir. Beyaz Mermer blokların bir araya getirilmesi ve yontulmasıyla elde edilecektir. Soyutlanan ve yan yana dizilen harflerin bir araya gelmesiyle yapıt oluşacaktır. Oluşan yapıtın çevresinde de eğimli arazi üzerinde noktasal oturma elemanları mermerden kesilerek üretilecektir.

Projenin detaylı raporuna linkten ulaşabilirsiniz: https://l24.im/4D

 

Etiketler

Bir yanıt yazın