3. Mansiyon, Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması (Kadıköy D100 Karayolu Göztepe Mevki)

3. Mansiyon, Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması (Kadıköy D100 Karayolu Göztepe Mevki)

Mimari – Statik Açıklama Raporu:
Bir tarafta Yenisahra ve Örnek Mahallesi’nin, diğer tarafta Göztepe Merdivenköy’ün bulunduğu ve D100 Karayolu’nun keskin bir hatla ayırdığı iki konut yoğun alanı ilişkilendirecek olan üst geçit, yapılması düşünülen otobüs duraklarını birbirine bağlar. Yolu kuzey – güney yönünde açılı bir şekilde yerine keserek yerine yerleşen üst geçit dinamik, akışkan bir yüzeye sahip bir kanat olarak Yenisahra tarafından deniz tarafına doğru yönlenir. Kabuk sistem hem konforlu bir geçişi sağlayan, hem de yerine özel tekrarlanamaz yapısıyla kent belleğine kazınacak bir karaktere sahiptir.

Kat boyunda kiriş gibi davranan üst geçit kabuğu karmaşık görüntüsünün altında kolay imal edilebilir bir yüzey bölünmesine sahiptir. Kısa kenar yönünde hepsi birbirine paralel 60 akstan oluşan ve tek yönlü değişkenlik gösteren karkas sistemi konvasiyonel imkanlarla da imalat imkanı sağlamaktadır.

Varoluş parametrelerini tasarlandığı yerden alan ve tekrar edilemez yapısıyla özgün bir kent heykeli olan üst geçit gündelik dille aynı kelimeleri kullanan, ama özelliğini biraraya getirilişindeki özel durumdan alan şiir gibidir ve şiirseldir.

Etiketler

Bir yanıt yazın