3. Mansiyon, İstanbul Senin – Aydınlatma Ürünleri Tasarımı Yarışması

3. Mansiyon, İstanbul Senin – Aydınlatma Ürünleri Tasarımı Yarışması

PROJE RAPORU

İstanbul şehri yüzlerce yıldır medeniyetlere başkentlik, dünyanın en önemli mimari eserlerine ev sahipliği yapmış, kültür, sanat ve tarihin merkezi olmuştur. Şehrimiz için yapılacak her işin omuzlarında bu durumun getirdiği hassasiyet ve sorumluluk vardır.

Bir şehri aydınlatmak, onun sadece sokaklarını, parklarını, meydanlarını aydınlatmak değil, içindeki cevheri yansıtmak, tasarım değerlerini açığa çıkarmaktır. Söz konusu şehir İstanbul olunca, kadim kültürünü ve olumsuz şartlarda bile onu ayakta tutan derin bilgeliğini vurgulayacak, güneş gibi sakin ve etkin, ay kadar parlak ve berrak tasarımlar İstanbul’a yakışacaktır.

81572 rumuzlu kentsel aydınlatma ürünlerini tasarlarken çıktığımız yol, Leonardo da Vinci’nin ünlü “Simplicity is the ultimate sophistication” paradoksal cümlesi ile aydınlandı. Karmaşık gibi görünen bir teknoloji ve faydayı, kolay üretilebilen ve tekrarlanabilen yalın bir formla buluşturma çabamız, İstanbul’a yakışan ama tarihiyle yarışmayan, süs ve fazlalıktan uzak, zamansız ürünler ortaya çıkarmamızı sağladı.

Ürün ailemizin dili, tıpkı aydınlatma eylemi gibi kapsamlı ve kendiliğindendir. Ayırt etmeksizin tüm sokaklar, caddeler, meydanlar ve duvarlar için uygundur. Bu aydınlatma tasarımı ailesinin teknik olarak mükemmelleştirilmeye müsait, her türlü yeniliğe, teknolojik gelişime adapte edilebilir olması da hizmetin devamlılığı nedeniyle tasarım önceliğimizi belirlemiştir.

Nezaket, incelik, duyarlılık ve kalıcılık bu tasarımın ana fikri, vereceği mesaj olmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın