2nd Avenue Residence

2nd Avenue Residence

Microclimat tarafından tasarlanan 2nd Avenue Residence, bir işçi sınıfı kasabası olan Montreal’daki Rosemont-La-Petite-Patrie mahallesinin doğu yakasında bulunuyor.

Bağlam

Ev sahibi Jean-Yves, mahalledeki nadir boş arsalardan biri olan, bitişiğindeki eski bir evin otoparkını satın aldıktan sonra bu atıl alanın olası kullanımlarını keşfetmek üzere tasarımcılar Microclimat ile temasa geçmiş. Belli kıstaslar ve fırsatlar doğrultusunda şekillenen bu keşif, zamana karşı koyan, keyifli ve esnek bir tasarım yaratmayı hedefliyor. Banliyö tipi konutların faydalarını bu kentsel mekana aktarmayı hedefleyen 3 katlı, 232 m2’lik ev, konut işlevlerinin yanı sıra zemin katta bağımsız küçük bir stüdyo da içeriyor.

Zorluklar

Jean-Yves ve ailesi, yeni uyum sağladıkları mahallelerine ve peyzaja saygılı bir konutta; samimiyetten taviz vermeyen dışa dönük açık mekanlarda hayal etmiş.

Tasarımcılar, sokak ve vadinin arka tarafında kalan alanlar arasındaki kot farklarına yerleşen, arsayı maksimum düzeyde kullanan çeşitli dikey organizasyonlar hayal edilmiş. Zemin kattaki rahat mekânın yaratımı, küçük sokağa bakan stüdyodan geçişe sahip bir garajın saklanmasının sağlıyor. Bu yer altı mekanları ayrıca her kotta oyuncul bir şekilde birbirine müdahale ederek, avlu peyzajını da canlandırıyor.

Proje

Ana kütlede, mutfak, yemek odası ve salon hem birbirine hem de pencerelerle, dış avluya açılıyor. Bu yaşam alanları, yerden birkaç basamakla hafifçe yükselen zemin katın arka tarafını işgal ediyor ve garajın üzerindeki geniş terasla doğrudan bağlantı sağlıyor.

Terasın masif alçak duvarları, hafif bir konsol ile, mutfak ve oturma odasındaki faaliyetlerin gizliliğini desteklerken, geniş perde duvara maruz kalan odaların samimi karakterini koruyor. Avludan bakıldığında, bu büyük cam duvarın yarattığı açıklık, alt kattaki ofise ışık ve doğaya eşlik eden eğrelti otları ve diğer uzun ömürlü bitkilerle dolu İngiliz tarzı bir avluya açılıyor.

İkinci katta konumlanan ana kütlenin 2 yatak odası, paylaşımlı bir banyo ve herkesin kullanımına açık çok fonksiyonlu 1 odayı içeren mekanları daha samimi. Ailenin ihtiyaçlarına göre şekillenen bu iki taraflı mekan aynı zamanda kendi cömert 2 katı yüksekliğindeki demir başlı ışıklığı sayesinde her kottaki mekanı düşey olarak birbirine bağlıyor. Beyaz bir meşe ağacının sıcak renk paletiyle ve de gri-bej karışımı mat bir cila ile kuşatılmış bu alan şehirden ve zamandan sürüklenebilen yerdeki platforma kısa bir yol oluyor.

İki büyük yatak odası, ortak bir banyo ve çok işlevli bir odadan oluşan yaşam alanları ikinci katta yer alıyor. Ailenin ihtiyaçları doğrultusunda gelişecek olan bu geniş alan, çift kat yüksekliği ve çatı penceresi sayesinde her seviyedeki mekanları dikey olarak birbirine bağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın