2. Ödül, ZT Ödülleri: NİŞ

Ziya Tanalı için düzenlenen 'zt ödülleri 'Niş' Yarışması'nda Rüya Öztürk 2.'lik ödülüne layık görüldü.

aralık

Aslında her insanın içinde var olan bir şeydir. Kimisi boşluğun varlığını hissedip ötelerken, kimisi onunla oyun oynar, yanından geçer, üzerinden bakar. Bazen de boşluğu öteleyen insanlar, geri dönüp bir bakar, uzun uzun izler, yanına gelir, ona yaslanarak oturur. Her insanın kendi ‘NİŞ’ tarifi farklıdır. Aslında her insanın kendi ismini, kendini tariflemesiyle aynı şeydir. Çünkü insan işin içine girdiğinde karakterler oluşuverir. Ve bu karakterler kendi tanımlarını oluşturur. Gerçekçi olan, sahici olan ve en önemlisi kendisine dürüst olan karakterlerin karşısına çıkan soruların cevapları kendi tarifleri üzerinedir.

‘NİŞ’ benim için ne ifade ediyor, bana nasıl hissettiriyor?

Çok yoğun bir alanda ve sıkışık bir yerde yürürken geri çekilen bir şeyin olması.

‘Kalabalık yüzeylerin içerisinde masif yüzey görmek’ bir etki yaratmaktadır. Bu masif yüzeyin çevresiyle ve zeminle ilişkisi sorgulanmış ve bir geçirgenliği tariflemiştir.

Aslında söylenen şeyler, bir anda fark edilmeyebilir hatta fark edilmemesi iyi bir şeydir. Çünkü tariflenen boşluğu sadece hissetmek yeterlidir orada başka bir şey söylenmesine ihtiyaç yoktur. Çünkü bu bir döngüdür önce insanlar kendi içindeki boşluğu hisseder yanına gelir oturur, zaman geçirir ve onu dinler. Sonra o boşluk gelir, insanı fark eder ve içine alır. Karşılıklıdır bunu hissetmek. Birbirini sarmalayan hatta birbirlerini yok eden iki şeydir. Ya da birbirlerini var eden bir tarif.

Etiketler

Bir yanıt yazın