2. Ödül (1. Kategori), İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

2. Ödül (1. Kategori), İstanbul Senin, Kent Mobilyaları ve Oyun-Rekreasyon Ürünleri Tasarımı Yarışması

PROJE RAPORU

İstanbul insanla iki yönlü ilişki kurar; bir taraftan onu üstünde taşırken diğer taraftan içine katıp zamana taşır. Tarihin ağırlığını yüklenen taş yapılar, şekiller çarpar gözümüze. Yüzlerce yıllık mezar taşlarında, kubbelerde, surlarda, nişan taşlarında geometrik izlere rastlar geçmişte dolanır, oradan köprülere, vinçlere, metrolara, gökdelenlere kayar, devasa yapıların karmaşık detaylarında bugüne ve geleceğe taşınırız bir anda. Sonra ansızın bir köşeden manzara çıkar, başka dünyaların kapılarını aralar, doğa olur, deniz olur her yer, yeşil olur kaldığı kadarıyla. Güneşin ilk ışıkları ile boğazın mavisinden, batan güneşin kızıllığına, sonra yıldızlarına kadar “ev“ olur İstanbul yaşayana.

İşte bu evin, bu kentin kadim mimarisinin yan yana koyduğu taşlar, rıhtımdaki kayalar, kenetlenmiş çatılar, damlar tekrar yorumlanmaya çalışılmıştır;

Evinde, koltuğunda oturmak gibi, bir selam ile yakınlaşıp hal hatır sorabilmek gibi sıcak, rahat rahat yaslanıp keyfini çıkarmak, arkadaşlarla toplanıp, yanı başındaki menekşeler ile balkonda takılmak gibi bildik, içimizden gelen bir yorum…

Beton, geometrik soyutlamalar ile kullanılmış, hacimleri hafifletilmiştir. Asgari kaynak ve talaşlı imalat gözetilerek tüm metal işçiliğinde kalıplı veya manuel bükme önerilmiştir. Ürünlerin özelliklerine göre 10 mm ile 2 mm arasında değişen sac levhalar kullanılmıştır. Ahşap, oturma birimleri için alternatif malzemedir. Gölgelik, aydınlatma direkleri, gölgeliğin metal kolları, tel örgü yüzeyi, oturma birimlerinin görünmeyen metal aksamı galvanizlenirken, bunların dışındakiler pasivasyon işlemi akabinde korozyon dayanıklı olarak renklendirilir.

Oturma grubu iki bölümde ele alınmıştır.

Beton koltuk ve puf belirli açısal özellikler altında bir araya getirilerek sosyal teması teşvik etmesi hedeflenmiş, ortamın doğal bir parçası olarak yorumlanmıştır.

Diğer bir grup hem orta, hem kenar alanda kullanılmak üzere modüler olarak düşünülmüştür. Birim elemanlar ile farklı şekillerde çoğalan bu grup aynı açısal özellikler ile hem çiçeklik hem beton grupla birleşerek doğrusal veya döner hareketlilik kazanmaktadır.

Bank ise her iki grubun endüstriyel bir imge olarak tamamlayıcısıdır. Beton grup veya çiçeklikler ile birleşip çeşitlenebilir.

Bu üç grubun her elemanı seri üretim alanlarında tamamlanıp transferleri güncel sistemler ile sağlanabilir. Birbirleri ile birleşme ve modüler çoğalma durumunda son kurulum yarı montajlı olarak alana taşındıktan sonra yapılır.

Gölgeliğin tek taşıyıcılı, uzun ömürlü ve değişken kullanım senaryolarına cevap verebilecek nitelikte olabilmesi gözetilmiştir. Modüler birimler seri üretim alanlarında hazırlanıp, bunların yerinde montajlanması ile kurulur. Tekli ve çoklu kullanımları ile doğrusal veya farklı yönlerde kurulumları mümkündür.

Aydınlatma ışık kaynağı led panellerdir. İki çeşittir. Yüksek aydınlatmalar tek veya çift kafalı olabilir. Armatür kafaları sızıntılara karşı geçmeli olarak iki parçadır. Zemin aydınlatmalar içine yerel endüstride yaygın kullanılan döküm cam yuvalanarak tasarlanmıştır.

Çöp kutusu tekli veya atıkların ayrıştırılması için çoklu kullanılabilirler. Çöp haznesi, tek bir pimden takılıp çıkarılarak kullanılır.

Sınır elemanları silindirik yere geçme montaj ayağı ile kendi görsel düzenini oluşturur.

Bunların dışında pet şişe ile su tüketiminin önüne kısmen de olsa geçebilmek için su sebili düşünülmüştür. Özellikle spor ve oyun alanları bölgelerinde su ihtiyacı süreklidir. Sebilin içme suyu kaynağı şebeke suyundan filtrelenerek sağlanır. Filtre sistemi ve su tankı, sebil yanındaki bir zemin altı hazneye yerleştirilir. Düzenli aralıklarla filtre bakımı yapılan sebilin bakım işlemleri ve elde edilen içme suyu bilgileri, sebil yanında veya üzerinde bilgilendirilerek kullanımı teşvik edilir.

Öne çıkan çevreci özelliği ile hayatımıza daha çok katılmasını arzuladığımız bisiklet için ürün koleksiyonuna bisikletlik de eklenmiştir.

Etiketler

Bir cevap yazın