2. Mansiyon, Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması (Kadıköy D100 Karayolu Göztepe Mevki)

2. Mansiyon, Yaya Üst Geçitleri Fikir Projesi Yarışması (Kadıköy D100 Karayolu Göztepe Mevki)

Mimari Açıklama Raporu:
Kentlerde yaşarken unuttuğumuz bir şeyler var, arılara ihtiyacımız var örneğin; kuşlara, kedilere, karıncalara ve sincaplara. Fiziksel çevreyi biçimlendirirken insan odaklı yaklaşım geçen yüzyılı kurtarmış olabilir, ama bu yüzyıl için eksik bir kavram olarak karşımızdadır. Kent çevresini elinizden geldiğince yeşil tutun, çevre yolları onu sizden ayıracak, evinizin yakında bir park mı var, kuş sesleri veya çiçek kokuları karayolunu aşıp nasıl size gelecek?

Kent gibi karmaşık bir sistemde, yalnız insanların değil hayvanların, bitkilerin de bir geçişe ihtiyacı var, trafik yoğunluğu bu hızda artarsa, yollara, tramvay hatlarına daha büyük bariyerler konulursa,teknoloji geliştikçe bu önlemler artarsa, kısaca kent yalnız insan odaklı geliştikçe, ihtimal ki artık TEM Otoyolu, türler açısından bir eşik olsun ya da Zeytinburnu – Kabataş Tramvay Hattının güneyinde hiç sincap kalmasın.

Yaya köprüleri günümüzde işlev bakımından olduğu gibi sembolik bakımından bir değer taşıyor. Ulaşım kararlarının ekolojik etkileri şüphesiz noktasal müdahaleler ile giderilemez, Ancak tasarımcı kent merkezinde iki yaka arasında bu doğal bağı kurarak, kentliye bir mesaj iletmeyi bir fırsat olarak görüyor.

Önerimiz bu bölünmüşlüğün farkında olmayı ve yaya köprüleri aracılığı ile bu mesajı kentliye iletmeyi konuyu kent gündemine taşımayı amaçlıyor.

Strüktür:
Lamine ahşap strüktürler dünyada geniş açıklıkları geçmek için kullanılan en başarılı sistemlerdendir. Ahşabın tüm avantajlarını bünyesinde barındıran bu sistemler, fırınlanama ve özel işlemlerin ardından oldukça dayanıklı yapı malzemelerine dönüşür. Yangın dayanımı bakımdan ahşap kendini kanıtlamış bir malzemedir.
Ön görülen uzay kafes benzeri strüktür, bu tür geniş açıklıkları geçmek için oldukça makul bir sistemdir. Oluşturduğu geometri ile sistem rijitlik kazanırken malzeme kullanımını da minimuma indirir. Strüktürün gizlenmeyişi daha sonra bakım ve müdahaleler için avantaj oluşturur. Strüktürün hafifliği ön plandadır. Bu da malzeme kesitlerini inceletme imkanı sağlar.ere bastığı noktalar oldukça narindir. Düğüm noktalarının özel elemanlara güçlendirilmesinde fayda vardır.

İlham:
Köprüler üzerine yüzlerce şey yazılabilir…
Ayrılık üzerine…
Kavuşmak üzerine…

İnsanoğlu hep kendi acılarını yaşar, onlara çözüm arar, savaşlar sadece insanlara acı çektirir,
Barajlar sadece insanları yuvalarından eder,
Karbon monoksit sadece insanları zehirler.

Yollar sadece insanları birbirinden ayırır ya da bağlar.

Ne yazık ki büyük ulaşım kararları insanları birleştirirken doğal çevreyi bölgelere ayırıyor, İnsanlar bir şekilde bunun üstesinde gelirken, hayvanlar ve bitkiler gelemiyor. Beslenme kaynaklarından üreme çevrelerinden uzak kalıyor, yozlaşıyor veya yok oluyor.

Kadıköy-Göztepe Geçişi
Bu alanda fonksiyon bakımından birbiri ile ilişkisi olmayan hastane, petrol istasyonu, atık kağıt deposu ve peynir dağıtım deposu bulunmaktadır. Hastane kısmından başlayan geçit, İETT otobüs durağına kadar uzatılarak yayalar kağıt depolama alanından ve petrol istasyonundan uzaklaştırılarak hastane ile ilişkili olarak tasarlanmıştır. Yaya trafiğinin büyük çoğunluğunun hastaneden kaynaklanacağı düşünülmüştür. İleride dere ile bağlantılı rekreasyon alanı oluşturabileceği düşüncesi ile otobüs durağı kaydırılarak gerekli fiziki alan sağlanmıştır.

Etiketler

Bir yanıt yazın