1. Ödül, Théâtre des Variétés Competition

1. Ödül, Théâtre des Variétés Competition

Barselona merkezli mimarlık stüdyosu Flores & Prats ve Belçikalı mimarlık pratiği Ouest Architecture, Brüksel'deki Théâtre des Variétés'in yenilenmesi ve sanatsal yaratıcılık merkezine dönüştürülmesi için açılan yarışmayı kazandı.

Proje Raporu

1930’lara dayanan Théâtre des Variétés, bir zamanlar kentin gösteri ve eğlence kültürünün altın çağında Brüksel’deki en modern mekanlardan biriydi. Başlangıçta yerel modernist mimar Victor Bourgeois tarafından bir tiyatro ve müzik salonu, daha sonra 80’lerde terk edilmeden önce, 60’larda büyük bir sineramaya dönüştürüldü.

Şimdi, binanın yeni sahibi Bruxelles Laïque, tiyatro için kurumun yenilikçi sosyal gündemine uyan yeni bir canlılık öngörüyor. Programda iki tiyatro, ofisler, giyinme odaları, bir kafe / bar ve açık bir oturma alanı yer alacak.

Proje, gelecekteki kullanıcılarına özel önem veren bu yerin hikayesinde yeni bir bölüm açıyor. Tarihi nitelikleri ve gelecekteki sosyal karakteri ile bu özel muhite ve binaya uyan bir proje.

Yeni binanın başlangıç noktası olan mevcut tiyatro, muazzam yüksekliğe ve iç mekandaki bir kent meydanı ölçeği ile açık bir alana sahip. Bu özellikler, yeni kullanımlar için gerekli alanlarla eşleşiyor: Müzakerelere, sanat ve müzik performanslarına ve sosyal faaliyetlere ev sahipliği yapan açık bir kamusal alan.

Proje, nostalji ile değil, aksine binanın hafızasıyla çalışarak benzersiz mekansal ve malzeme özelliklerini korurken, yeni kullanım alanı için mekanın yeniden etkinleştirilmesini öneriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın