1. Ödül, “Archhive Book’s Portable Reading Rooms” Yarışması

1. Ödül, “Archhive Book’s Portable Reading Rooms” Yarışması

Bee Breeders tarafından dünyanın çeşitli şehirlerinde kolayca monte edilebilecek portatif okuma odaları için düzenlenen ‘’Archhive Book’s Portable Reading Rooms’’ yarışmasının birincilik ödülünü ‘’Nameless Sky’’ projesiyle Müge Yürüten ve Lorenzo Sizzi kazandı.

Nameless Sky (İsimsiz Gökyüzü)

“Sanırım kim olduğumu düşünüp duruyorsun, ama ben sürekli bir adı olmayanlardanım. Adım sana bağlı. Aklından ne geçerse bana öyle seslen.” 

-Richard Brautigan, Karpuz Şekerinde (YKY, Çeviri: Ayşe Nihal Akbulut)

Düşünce bulutlarının içinde yaşayan insan nedense uçmaktan korkar. Yalnızca bir bakış açısından bakmak her zaman güvenli, çoğu zamandır ideal gözükebilir. Ama serüvenler ve bilinmeyen dünyaların peşinden koşan biriyseniz, sizi Nameless Sky’a davet ediyoruz. Burada değiş tokuş ettiğiniz her kitapla beraber, hayal gücünüz, evreniniz ve zihninizden bir parça takas ediyorsunuz. Kitaplar, isimler ve düşsel ögelerle dolu gökyüzünde sonsuz olasılığı deneyimlemek varken yalnızca bir yerde sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz… Okuduğunuz her kitapla yeni bir evrenle tanıştınız, ama Nameless Sky’da rengarenk gökyüzü ve tüm galaksiler sizin, bu yüzden belirli bir isme, gökyüzüne ve kitaba sahip olmak zorunda değilsiniz. Bilinmeyeni deneyimlemek hiç bu kadar kolay olmamıştı: okuyucuların tek yapması gereken hayal gücünün akışına kendilerini bırakmak.

Proje teklifi, alışılmadık derecede renkli bir gökyüzünün hakim olduğu dokuz metrekarelik ahşap bir açık hava platformundan oluşuyor. Kullanıcıların platformda etkileşime girebileceği iki alan bulunuyor: dışarıda kitap paylaşım raf üniteleri ve içeride raflara entegre olan birbirine yakın iki oturma alanı. Renkli gökyüzü kubbe, yarı saydam iridescent (yanardöner) bir folyo ile gerçeklik algısını değiştiren yapay bir deneyimi canlandırmayı amaçlıyor. Sembolik tavan penceresi ve dış cephenin şeffaflığı sayesinde ise gökyüzünün ve mekanın dinamizmi bütünleşiyor.

Nameless Sky pavyonu, açık havada olmasına rağmen ahşap platformunun eşik tasarımı, önemli ve sembolik bir unsuru temsil ediyor. Kullanıcıların pavyonun hem iç hem de dış alanına erişimi için hafifçe eğilmesi tasarım hikayesinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Böylece tıpkı kitap okumak gibi pavyonla etkileşim de konsantrasyon gerektiren ciddi bir etkinlik haline geliyor. İdeal ortam olarak önerilen park senaryosu: pavyonun kentin seslerinden arınması ve doğanın içine uyumlu bir şekilde karışmasını sağlıyor.

Tasarımın tüm dünyada kolay ve hızlı bir konstrüksiyona izin vermesi için, tek seferde demonte edilebilen ve bir kamyonet içinde taşınması mümkün standart-modüler elemanlarla inşa edilmesi planlanılmıştır. Iridescent (yanardöner) folyo gökyüzünün gece de parlaması için kurulan düşük emisyonlu led sisteminin enerji kaynağı, küçük boyutlu bir güneş paneliyle off grid dışa bağımsız olacak şekilde tasarlanmıştır.

Konusu ne olursa olsun, her kitap farklı hayali bir evrene karşılık gelir. Portatif kitap okuma pavyonu, Nameless Sky, kitapların sonsuz hayali evrenlere çıkardığı bu yolculukları deneysel bir kamu hizmeti altında sunmayı ve toplumu daha çok kitap okumaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın