1. Mansiyon, Saray Alüminyum “Yükselen Yetenekler” Yarışması: Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

1. Mansiyon, Saray Alüminyum “Yükselen Yetenekler” Yarışması: Ataşehir – İstanbul Finans Merkezi Mimari Fikir Projesi Öğrenci Yarışması

2009 tarihli IFM Master plan incelenerek ve simultane şekilde arazinin mevcut durumu göz önüne alınarak master planda ana cadde olan yol başı ve ucu +83 kotuna sahip ve ortada çökmesi bulunan yolun düzlendiği varsayılarak projeye başlanmıştır. Bu bağlamda ana cadde düz kabul edilerek +83.00 kotu projenin +0.00 kotu kabul edilmiştir. Bu çerçevede parseli çeviren köşe noktaları da kuzeybatı ucunda -05.00 ve güneydoğu ucunda -02.00 olarak tespit edilmiştir.

Master plandaki genel yerleşimin ortadaki caddeyi diğerlerine göre daha öncelikli kılmasından dolayı özellikle kamusal alanlar bu cadde kenarında yerleştirilerek, personelin kullandığı daha özelleşmiş bölümler otoyol kenarında yer almıştır. Planlanan alışveriş merkezinin karşısına yeme içme mekanları konuşlandırılıp bir meydan yaratılarak burayla ilişki kurulmuş ve aynı zamanda ara geçiş mekanları konuşlandırılarak zenginleştirilmiştir. Kamuya tamamen açık olan bu kısım aynı zamanda güneyde kalan bir rekreasyon alanla hem görsel hem konumsal olarak ilişki kurar.

Caddenin diğer ucunda ise çok amaçlı salon konumlandırılmıştır. Buranın girişi yeme içme mekanlarına göre oldukça daha özelleşmiş bir giriştir.

Kulelerin girişi ise ortadan başlayan ve meydandan çıkan iki ayrı rampanın ikinci katta birleştiği noktadaki giriş holündendir. Zeminden VIP ve engelli girişleri verilirken birinci kattan kulede çalışan personelin diğer kısımlara olan geçişleri konumlandırılmıştır. Kulelerin kat yüksekliği 4.75 m olup, iç tavan yüksekliği 3 metredir. Bu bağlamda kiriş, döşeme ve teknik tesisar için 1750 mm lik yükseklik bırakılmıştır. Strüktür olarak tasarım kulelerde betonarme çekirdek ve döşeme bunlara ek olarak cephelerde 300 x 100 mm boyutlara sahip çelik profillerin sık aralıklar ile atılması gibi genel bir oyun planı etrafında şekillenmiştir.

Etiketler

Bir yanıt yazın