1. Kategori Jüri Özel Ödülü, MimED 2016 Öğrenci Proje Yarışması

Balat | ArtMix

Proje konusu Balat bölgesinde Konut+ konsepti ile 7/24 işlevi olan bir mekan tasarlamak. Balat İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç Kıyısında Ayvansaray ile Eyüp arasında olan bir semt. Balat geçmişten günümüze birçok topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Ermeniler, Yahudiler, Rumlar, Türkler… Topoğrafya üzerinde iğne ve 4 farklı renk kullanarak Balat’ta yaşayan topluluklar temsili olarak yansıtıldı.

Projedeki amaç ise bu toplulukların tarihlerini unutmamaları ve diğer topluluklarla bir araya gelebilmelerini sağlamak. Bu bir araya getirebilmeyi sağlamak için ise toplulukların kendi öz değerlerine yönelik sanat eserlerinin üretilip, aynı zamanda da sergilenebildiği bir ortam tasarlamak çözüm olarak düşünüldü. Bu mekan aynı zamanda gelen sanatçılar için konaklama görevini de görmekte. Balat bölgesinde yapılan gezide seçilen 3 alan hakkında kolajlar hazırlanılıp hissettirdikleri anlatılmak istendi.

Yapı için seçilen alan anayol üzerinde olması nedeniyle ulaşılabilirlik açısından, karşısında bulunan geniş yeşil alanın ve denizin maviliğiyle birleşimi ise manzara açısından oldukça etkileyiciydi. Yapılan araştırmalar sonucu toplulukları bir araya toplayabilmenin en önemli yollarından birinin toplulukların geçmişlerine ve öz değerlerine yönelik çalışmalar olacağı sonucuna varıldı. Sergi alanı için tasarlanmak istenilen mekanı birkaç deneme maketi sonunda rampalardan oluşturmaya karar verildi. Yapı için ihtiyaç listesi oluşturulup, yapının tasarımına ve kullanılmak istenilen malzemelere karar verildi.

—-
The subject is to design a space functioning 7/24, according to the residence+concept. Balat is a neighbourhood, in Fatih, near the coast of Goldenhorn, between Ayvansaray and Eyüp. Balat is a cosmopolitan place, housing Armenians, Jews, Rums and Turks. 4 colors on the topography model represented these different cultures. The aim of the project is to be a catalyst for remembering the history of these cultures and to get all the cultures together. This idea turned into a space where arts and crafts belonging to these cultures are produced and exhibited. Another function of the space is to provide a temporary residence for the artists and craftsmen that visit the place.

Building site is chosen with considering its location and ease of transportation and its relationship with the landscape. As a result of a research phase, the Project will house Works related to these cultures’ history and historical values. The exhibition is designed with ramps after some trial models. Program of the building is defined according to these issues.

Etiketler

Bir cevap yazın