Ulus 100. Yıl Çarşısı ve Ankara Eski Özel İdare Binası’nın Yıkım İhalesi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ulus 100. Yıl Çarşısı’nın yıkımı için ihaleye çıktı. İhale duyurusuna göre yıkım işi hurda karşılığı yapılacak. 3 milyon 581 bin TL muhammen bedeli bulunan ihale, 8 Aralık’ta düzenlenecek. Yıkım işi 180 günde bitirilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ulus 100. Yıl Çarşısı ve Ankara Eski Özel İdare Binası’nın yıkım işlemi için ihaleye çıktı. Yapılan duyuruda, “Ulus 100. Yıl Çarşısı ve Ankara Eski Özel İdare Binasının Geri Dönüşüm Malzemeleri Karşılığı Yıkım İşi’nin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36. Maddesi’ne göre kapalı teklif usulü ile enkazdan çıkacak hurda karşılığı yıkım işi yapılacaktır” denildi.

Patlayıcı madde kullanılmadan hurda karşılığı yapılacak yıkım işinin tahmini muhammen bedeli 3 milyon 581 bin 690 TL olarak hesaplandı. İhalenin 8 Aralık 2022 Perşembe günü saat 14.00’te ABB binasında Belediye Encümeni huzurunda yapılacağı belirtildi.

Yıkımın süresi ise yer tesliminden itibaren 180 gün olarak açıklandı. İhaleye katılmak isteyenler istenilen belgelerle beraber ihale günü saat 12.00’ye kadar teklif mektuplarını verebilecek. İhale şartnamesi 250 TL karşılığında Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’ndan temin edilebilecek.

ABB, Mayıs 2022’de ‘100. Yıl Çarşısı ve Çevresi Fikir Projesi Yarışması’ düzenlemiş haziran ayında üç proje eş değer, beş proje ise eş değer mansiyon ödülüne layık görülmüştü. Belediye daha sonra 5 Temmuz 2022’de Başkent Mobil üzerinden 100. Yıl Çarşısı için bir anket düzenlemiş 28 bin 765 kişinin oy kullandığı ankette 19 bin 959 kişi yüzde 69 ile ‘Ulus’a kentsel bir meydan yapılmasını tercih ediyorum’ şıkkını tercih etmişti. Oylamaya katılan vatandaşların 8 bin 806’sı ise yüzde 31 ile ‘100. Yıl Çarşısı’nın korunarak yeniden işlevlendirilmesini tercih ediyorum’ yönünde tercihte bulunmuştu.

ABB’nin anket adımına tepki gösteren meslek odaları, ‘Ulus 100. Yıl Çarşısı Korunmalıdır!’ başlığıyla yaptıkları ortak açıklamada, “100. Yıl Çarşısı’nın korunarak geleceğe aktarılması için ABB tarafından düzenlenen ve sonuçlanan ‘100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması’ göz ardı edilerek, yine ABB tarafından böylesi bir anketin düzenlenmesinin hem mimari proje üretim süreçlerini hem de mimarlık ve kent planlama meslekleri ile birlikte koruma uzmanlığını ve bilimsel bilgiyi değersizleştirdiğine inanıyoruz. Ulus 100. Yıl Çarşısı’nın yıkımı ortaya bir meydan değil tanımsız bir kentsel boşluk çıkartacaktır. Bu anlayışın derhal terk edilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer vermişti.

100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması

100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması Sonuçlandı

Ulus Meydanı ve 100. Yıl Çarşısı’ın Geleceği İçin Başlatılan Anket Sonuçlandı

“100. Yıl Çarşısı ve Ulus’un Geleceği Anketle Değil, Bilimsel Düşünceyle Belirlenir”

“Ulus 100. Yıl Çarşısı Korunması Gereken Bir Kültür Varlığıdır”

Ulus 100. Yıl Çarşısı ve Yakın Çevresi Fikir Projesi Yarışması Jüri Değerlendirme ve Önerileri

Kaynak
Etiketler

Bir cevap yazın