Seul Robot & AI Müzesi’nin İnşaatı Başladı

Melike Altınışık Architects - MAA'nın uluslararası yarışmayı kazanan projesi “Seul Robot ve Yapay Zeka Müzesi' (RAIM)”nin Güney Kore'nin Seul kentinde temel atma töreni 20 Mayıs’ta yapıldı.

Robotlar törene Seul Belediye Başkanı Oh Se-hoon, Dobong-gu belediye başkanı Lee Dong-jin, yerel kongre üyeleri ve şehir konseyi üyeleriyle katıldı. Melike Altınışık pandemi koşulları dolayısıyla törene video konuşması ile dahil oldu. Temel atma törenine katılan altı robot şirketi arasında Uber’in Akıllı Savunma Robotu, Goyoung Robotics’in Dans Robotu, Torouk’un yardımcı robotu, Robot3’ün kılavuz robotu, Exarobotics’in otonom sürüş kılavuzu robotu ve Doosan Robotics’in kooperatif robotu yer aldı.

RAIM’ın Seul’un kuzeydoğusunda Changdong Sanggye bölgesinde bir bilim ve kültür müzesi olarak 4. endüstri devrimi için bir üs görevi görecek. Yakındaki üniversitelerin, araştırma enstitülerinin ve kurumların ve vatandaşların araştırmacılarını birbirine bağlayan bir bilim ve kültür ağı olarak bölgeye ilham vermesi bekleniyor.

Ayrıca, yakındaki girişimcilik ve kültürel tesislerle bağlantılı olarak planlanan sergilere, örneğin “Changdong Aurene” (2020’de tamamlandı), “Seul Fotoğraf Müzesi” (2023’te tamamlanacak) ve “Start-Up ve Kültürel Endüstri Kompleksi” (2023’te tamamlanacak) Festivallere ve forumlara ev sahipliği yapması planlanıyor. RAIM Changdong Sanggye bölgesindeki yerel ekonominin ve kültürel ağın yeniden canlandırılmasında da merkezi bir rol oynayacak.

Melike Altınışık, RAIM mimari tasarımının arkasındaki süreci anlattı. “Toplum genelinde bilim, teknoloji ve yeniliği ilerletmede ve teşvik etmede katalitik bir rol oynayan yeni Robot ve AI Müzesi (RAIM), insanların robotik teknolojilerle etkileşime girmesine izin verebilecek bir deneyim alanı olacak. MAA’nın yarışmayı kazanan projesi ile geliştirdiği tasarım, robotları ve yeni teknolojiyi sergilemenin yanında, tasarım sürecinden üretim ve inşa sürecine kadar robotik teknolojiler kullanılarak ilerleyecek. Başka bir deyişle, RAIM ilk sergisini akıllı tasarım ve akıllı inşa etme metodolojileri ile başlatacak.”

RAIM, yenilikçi bir şekilde toplum genelinde mimarlık, bilim ve teknolojinin geleceğinde Robotları ve Yapay Zekayı tezahür ettirmek için katalitik bir rolü sembolize edecek. 4. Endüstri devrimi için Kore’nin bir sembolü olacak. 2023 yaz aylarında inşaat sürecinin tamamlanması ve kullanıma açılmasını planlandıkları duyuruldu.

Proje Künyesi
Proje: Seul Robot ve AI Müzesi
Yer: Seul, Güney Kore
İşveren: Seul Büyükşehir Belediyesi
Mimari Ofis: MELIKE ALTINISIK ARCHITECTS
Yerel Ofis: WITHWORKS
MAA Ekip: Melike Altınışık, Melih Altınışık, Alev Cansu Ovalı, Tan Akıncı, Begüm Aydınoğlu, Özge Tunalı, Altan Yılmaz, Şeyma Özübek, Hüseyin Karameşe

Arsa Alanı: 2.500 metrekare
İnşaat Alan: 7.400 metrekare
Yıl: 2019-2023

Etiketler

Bir yanıt yazın