Robotlar Cam Tuğladan Tonoz İnşa Etti

Skidmore, Owings & Merrill, Princeton Üniversitesi'ndeki CREATE Laboratory ve Form Finding Lab ile TU Delft Glass & Transparency Research Group, “Glass Vault” isminde bir proje geliştirdi.

1960’lardan beri otomotiv endüstrisinde insanlar ve robotlar yan yana çalışıyor. Modern robotik sistemler ile mimarlar ve mühendisler artık gelişmiş inşaat ve üretim modellerini test etmeye başladı.

Glass Vault, robotik üretim yöntemlerinin yapıları tasarlamanın ve inşa etmenin yeni yollarını nasıl destekleyebileceğini araştırıyor. Robotik kolların doğruluğu ve uzamsal farkındalığı, cam tuğlaları kılavuzlara ve iskelelere ihtiyaç duymadan mekanda gerekli konumlarına yerleştirmelerini sağlayarak yapıyı imal etmek için gereken malzeme miktarını azaltıyor.

Timbrel tonoz olarak da bilinen ince ve yüksek verimli yapısal sistem, sıkıştırılarak yükleri taşıyan bir dizi duvar kemeri içeriyor. Böyle bir tonoz inşa etmek zor olsa da, ancak robot teknolojisinden yararlanarak bunu kolaylaştırmak mümkün.

Global Robots tarafından sağlanan ve insanlar tarafından yönetilen, insan ölçeğindeki, yerinde sabit 2 robotik kol, 2,13 m yüksekliğinde, 3,66 m genişliğinde ve 6,4 m uzunluğunda, kendi kendini destekleyen, çift kavisli ve görsel olarak çarpıcı bir kabuk inşa etti.

Robotik kollar, tonozun orta kısmını inşa etmek için birbirleriyle iş birliği yapıyor: bir robot geçici bir destek görevi görürken diğer robot malzemeyi yerleştiriyor. Bu arada, insanlar her tuğlaya yapıştırma malzemesi (sert epoksi) ekleyerek duvar ustası görevi görüyor.

CREATE Laboratory’nin yöneticisi Stefana Parascho, “Neredeyse tamamen inşa edilmiş bir kemeri sabitlemek bir insan için zor olabilir, ancak robotlar bu noktada tam olarak destek ve hassasiyet sağlamak görevlerini üstleniyor. Harç veya yapıştırıcı uygulamak, bir insan için basit bir iş olmasına rağmen ancak robot tarafından gerçekleştirildiğinde başka sensörler gerektirir. Bu nedenle işi bölüştürüyoruz.”

Poesia Glass Studio tarafından üretilen şeffaf cam tuğlalar, kil muadillerine göre sıkıştırmada 10 kat daha güçlü. 338 birimin tümü de aynı boyutta.

Şangay’da Robotik Üretim Teknikleriyle Yenilenen Sanat Galerisi

Etiketler

Bir cevap yazın