Montréal Olimpik Kulesi Artık Ofis Olarak Hizmet Veriyor

1987'den beri kullanılmayan Montréal Olimpik Kulesi, Provencher_Roy tarafından ofis alanına dönüştürüldü.

Mimar Roger Taillibert tarafından tasarlanan orijinal kulede dikey pencere şeritleriyle bölünmüş prefabrik beton paneller kullanılmış. 2015 yılında başlatılan ve uzun süredir planlanan Olimpiyat Parkı’nın yenileme çalışmaları kapsamında, Provencher_Roy mevcut prefabrik beton strüktürü daha şeffaf ve geçirgen bir cephe için perde duvarla değiştirmiş. Böylece orijinal mimariye saygı gösterilirken mekan içerisindeki doğal ışığın varlığı artırılmış.

Kulenin yeni misafirleri Desjardins Movement’s çalışanları şimdi doğal ışıkla yıkanmış modern çalışma alanlarının tadını çıkarıyor. Bu sonucu elde etmek için, Montréal Tower’ın mekanik sistemlerinin neredeyse tamamı, güncel kod ve standartlara ulaşmak için yenilenmiş. Bununla birlikte, en büyük zorluk, kuşkusuz, cephenin % 60’ını kaplayan şeffaflığa sağlamak için kulenin prefabrik beton panellerinin soyulması olmuş.

“30 yıllık gizli varlığından sonra, sonunda tüm dünyaya karşı Montréal Kulesi’nin yeni yapısını gözler önüne seriyoruz.”
Claude Provencher

Benimsenen konseptin temel amacı, değişimi ve yaratıcılığı teşvik eden bir çalışma ortamı sağlamanın yanı sıra, kulenin tarihini sembolize etmekti. Québec’in mimari sembolünün tüm çalışanlara uyarıcı ve işbirlikçi bir çalışma ortamı sunabilen yeni tasarımı, stadyumun organik formlarına uyarlanmış bir tasarımla geliştirildi.

“Kollektif hayal gücünde çok fazla şey temsil eden böyle olağanüstü bir alanda çalışmak bir ayrıcalıktı. Tasarım stratejimiz, Montréal Kulesi’nin hala Olimpiyat ruhuyla dolu muhteşem mimari karakterini sergilemekti.”
Julien-Pierre Laurendeau.

Bir zamanlar Olimpiyat Oyunları’na adanmış olan Montréal Kulesi, sembolik bir yerden daha fazlası ve şimdi kolektif hayal gücünün silinmez bir işareti.

Etiketler

Bir cevap yazın