Kelebekler Vadisi’ne Yaya Yolu Yapılacak

Muğla'nın Fethiye ilçesinde ekolojik bir yapıya sahip olan ve tek ulaşımı deniz yoluyla sağlanan Kelebekler Vadisi'ne yaya yolu yapılıyor.

Meclis’e verilen arayı bölgede inceleme yaparak geçiren AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Fethiye’deki turistik yerleri gezdi. Sivil toplum kuruluşları (STK) ile Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleriyle Kelebekler Vadisi’ne gelen Boğa, vadiye yaya iniş ve çıkış konusunda fikir alışverişinde bulundu. 

Bölgeye karadan ulaşımın olmaması ve bunu deneyen yerli ve yabancı turistlerin iniş yolunda mahsur kalması üzerine Boğa, Kelebekler Vadisi’ne yaya ulaşımının sağlanması için çalışma başlattı. Bölgedeki bazı STK’ların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğu yol projesi üzerinde inceleme yapan Boğa, doğal sit ve arkeolojik sit alanlarına uygun ve tabii yapıya zarar vermeyen yollar üzerinde çalışılması gerektiğini söyleyerek, STK’lar tarafından hazırlanan yürüyüş yolu projesinin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulacağını belirtti. 

Doğal sit varlıkları açısından bir sıkıntı olmaması durumunda yaya yolu projesinin hayata geçirilebileceğini ifade eden Ali Boğa, turizm potansiyeli yüksek olan bu alana, yaya olarak kolay ulaşımın bölgeye büyük katkı sağlayacağını açıkladı. Boğa, “Bilindiği üzere Kelebekler Vadisi’ne ancak deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Hatta önceleri oradaki araziyi ekip dikmek için öküzler dahi denizden ulaştırılıyor, elde edilen ürün de yine deniz yoluyla pazara taşınıyordu. 

Bunun yanı sıra bazı ziyaretçiler Faralya Köyü Hisar Mahallesi’nden aşağı vadiye zorlu ve bir o kadar da tehlikeli bir yoldan dağcılık tekniklerini de kullanarak yaklaşık bir saatlik bir iniş ve sonra tekrar çıkış yapmayı denemekteler ve zaman zaman mahsur kalarak kurtarılmayı beklemekteydiler. Kelebekler Vadisi de bu yörenin eşsiz değerlerinden biridir, doğal güzelliğe zarar vermeden ve koruyarak bu yörenin de sorunlarını çözmek bizim görevimiz. Kurul onay verirse bu bölgeye hızlı bir şekilde yürüyüş yolu yapacağız.” dedi.

Bu arada Fethiye’deki STK’lar tarafından hazırlanan ve Kelebekler Vadisi’ni ziyaret eden turistlerin vadiye kolay ulaşımını temin amacıyla hazırlanan projeyi değerlendiren Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun projeye onay vereceği öğrenildi. Kurul, yaya yolu projesinin bir kısmının 3’ncü arkeolojik alandan geçtiğini ve projeye engel bir durumun bulunmadığını ilk inceleme sonrasında STK’lara sunduğu bildirildi.

Etiketler

1 Yorum

  • bora-borcin says:

    “Kelebekler Vadisi’ne Yaya Yolu Yapılacak” normal koşullarda bu başlığı okuduğumda kan beynime şıçrardı. ancak kurula sunulan projeyi hazırlayan müellif olarak şunu söyleyebilirim; haber eksik ve hatalı. yaya yolu falan yapılmıyor. sadece mevcut patikadaki dik inişlerde via-ferrata tadında emniyet sistemi öneriliyor. bunlar da 2-3 noktada uygulanacak. ha birileri çıkar da “nasıl olsa kuruldan izin aldık, yolu genişletelim” gibi kurnazlıklara kalkışırsa; karşısında başta ben olmak üzere Fethiye’de ki tüm dostları bulur. yaptırmayız

Bir cevap yazın