Eski Endüstri Kenti Essen 2017’de Avrupa’nın Yeşil Başkenti

İstanbul’un da (seçici kurulun suratında bir tebessüm yaratmak üzere) aday olduğu 2017 Yeşil Avrupa Başkenti, eski endüstri kenti, Essen seçildi.

Ruhr Bölgesi’nde, 8,5 milyon nüfusu ile Almanya’nın en büyük kentler kümesinin (conurbation) içinde bulunan Essen’de 574,000 kişi yaşıyor. 19. yüzyıldan beri kömür ve çelik madenciliğinde Almanya’nın en önemli merkezlerinden biri olan ancak 1960’lardan başlayarak ve özellikle 1973 petrol krizinden sonra bir endüstri bölgesi olma özelliğini yitiren kent, yeniden canlandırma, göçün engellenmesi için geliştirilen “Kültür ile Değişim, Değişim ile Kültür” sloganı ile kültürel, kentsel ve kırsal alanda oldukça bilinçli ve başarılı bir dönüşümün de parçası.

Bu dönüşümün meşhur projelerinden Zollverein Endüstri Parkı’nın da bulunduğu kent 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti unvanını da aldı.


Fotoğraf: Thomas Willemsen / Zollverein Resim Veri Bankası

Kent, zorlu endüstriyel geçmişine meydan okuyarak, “Yeşil Kent” ve “Sürekli Dönüşen Kent” olması ve özellikle diğer kentlere örnek teşkil etmesi ile birlikte yalnızca yapılı çevreyi değil, kentlilerin davranış biçimlerini de dönüştürebilmeleri nedeni ile 2017’de Yeşil Avrupa Başkenti seçildi. Gelecekte basitçe yeşil alanların artması değil, o yeşil alanlardaki biyo-çeşitliliğin ve özellikle iklim değişikliğine dirençli türlerin arttırılması da hedefleniyor. 

Essen’in başvurusunu daha ayrıntılı incelemek için: http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/winning-cities/2017-essen/essen-2017-application/index.html

Etiketler

Bir cevap yazın