Deprem Bölgesinde Müze ve Örenyerlerinin Durumu

British Institute at Ankara Twitter hesabında, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın deprem bölgesindeki müze ve örenyerlerinin durumu ile ilgili yaptığı açıklamaya yer verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklaması şu şekilde:

“06.02.2023 tarihinde meydana gelen ve on ilimizi etkileyen depremde, Bakanlığımız tarafından ilk andan itibaren başta personelimizin sağlık durumu, müze ve örenyerlerimizin güvenliği, müze binası ve eserlerimizin durumu ile kültür varlıklarımızın korunması için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Depremden etkilenen illerimizden, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Diyarbakır, Adana Müzelerimizde herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. Kahramanmaraş, Elbistan, Adıyaman, Malatya Müzelerimizde ufak çatlaklar dışında bir hasar oluşmamıştır. Müzelerimizin koleksiyonlarında ciddi bir hasar tespit edilmemiştir.

Bununla birlikte, etrafında bulunan binaların tehlike oluşturabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak Kahramanmaraş Müzemizin taşınabilir nitelikteki koleksiyonu güvenli bir müzemize nakledilmiştir.

Hatay Arkeoloji Müzemizin bir bölümünde hasar meydana gelmiştir. Bakanlığımızca, acil durum eylem planımız doğrultusunda en hızlı ve kapsamlı personel takviyesi bu müzemize sağlanmıştır. Ayrıca elektrik kesintilerinin güvenlik zafiyeti oluşturmaması için müzemize güneş enerjili kamera sistemleri kurulmuştur.

Dünya Miras Alanlarımızdan Malatya Arslantepe’de kerpiç duvarlardan hafif kaymaların bulunduğu ve geçici çatı örtüsünde yer yer çökmeler olduğu tespit edilmiş ancak alanda ciddi bir hasar oluşmamıştır.

Diyarbakır surlarının sınırlı bir bölümünde hafif dökülmeler olduğu, yine Diyarbakır Suriçi’nde bulunan St.George Kilisesi’nin girişinde ufak çaplı dökülmeler bulunduğu tespit edilmiştir. Şanlıurfa Göbeklitepe ve Adıyaman Nemrut Dağı gibi diğer dünya miras alanlarımızda hiçbir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Gaziantep Kalesi ve Malatya Yeni Camii başta olmak üzere anılan şehirlerde bulunan Bakanlığımıza bağlı olsun veya olmasın tescilli tarihi yapılarda ve müzelerimizde oluşan hasara ilişkin detaylı çalışmalar devam etmektedir.

Deprem bölgesine diğer müzelerimizden güvenlik personeli ve uzman personel desteği sağlanmıştır ve ihtiyaca göre bu çalışmalara aralıksız devam edilmektedir. Halihazırda tüm müze ve örenyerlerimiz güvenli durumda ve kontrol altındadır. İlk andan itibaren tüm teşkilatımız, depremden etkilenen personelimize destek için sahada ve merkezde üstün gayret ve örnek bir işbirliğiyle çalışmaktadır.

Bu vesileyle başta mesai arkadaşlarımız olmak üzere hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yararlılara acil şifalar diliyoruz.”

UNESCO Türkiye ve Suriye’de Depremden Etkilenen Tarihi Eserlerin Korunması için Destek Olacak

Dünya Anıtlar Fonu’ndan Türkiye ve Suriye’deki Depremlere İlişkin Açıklama

Etiketler

Bir yanıt yazın