Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ni Kazananlar Açıklandı

Ağa Han Mimarlık Ödülleri 2017-2019 Dönemi’ni kazanan 6 proje açıklandı. Bu dönem finale kalan 20 proje arasında Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon Projesi de yer alıyordu.

Kazanan projeler şu şekilde:

Al-Muharrak Yeniden Canlandırma Projesi (Al-Muharrak, Bahreyn)

Fotoğraf: Cemal Emden

Muharrak’ın canlandırılması için ilk olarak bir dizi restorasyon ve yeniden kullanım projesi başlatıldı. Proje, kamusal alanlar yaratarak, topluluk ve kültürel mekanlar sağlayarak ve genel çevreyi iyileştirerek şehrin demografik yapısını yeniden dengelemeyi amaçlayan kapsamlı bir program haline geldi.

Arcadia Eğitim Projesi (Güney Kanarchor, Bangladeş)

Fotoğraf: Sanndro di Carlo Darsa

Güney Kanarchor’daki Arcadia Eğitim Projesi, her yıl beş ay boyunca su altında kalan bir nehir yatağına yeni bir yaklaşım getiren, okul öncesi, bir pansiyon, bir kreş ve mesleki eğitim merkezini kapsayan modüler bir bina. Bina için bir yükselti oluşturarak ekosistemi parçalamak yerine, mimar mevsim şartlarına bağlı olarak, zeminde oturabilen veya suda yüzebilen amfibik bir yapı tasarladı.

Filistin Müzesi (Birzeit, Filistin)

Fotoğraf: Cemal Emden

Birzeit’teki Filistin Müzesi, Akdeniz’e bakan teraslı bir tepeyi taçlandırıyor. Müze mimarisinde ve yamaç bahçelerinde kullanılan zikzak biçimler, çevredeki tarımsal teraslardan ilham alarak toprak ve Filistin mirasına olan bağı vurguluyor.

Tataristan Kamusal Mekanlar Geliştirme Programı (birden fazla konum, Rusya Federasyonu)

Fotoğraf: Daniel Shvedov

Kamusal Alan Geliştirme Programı, Tataristan Cumhuriyeti’nde, bugüne kadar, Tataristan’ın tamamında 328 kamusal alanı iyileştiren bir proje. Şimdi Rusya Federasyonu genelinde bir model haline geldi.

Alioune Diop Üniversitesi Öğretim ve Araştırma Ünitesi (Senegal)

Fotoğraf: Chérif Tall

Alioune Diop Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Birimi, yerel olarak bilinen inşaat teknikleri kullanılarak inşa edilen, sürdürülebilirlik ilkelerini takip ederek, proje maliyetlerini ve bakım taleplerini minimumda tutmayı başaran bir bina.

Wasit Tabiat Koruma Alanı ve Ziyaretçi Merkezi (Şharjah, Birleşik Arap Emirlikleri)

Fotoğraf: Nelson Garrido

Sharjah’daki Wasit Sulak Alanı Merkezi, biyolojik çeşitlilik ve çevre eğitimi için katalizör işlevi gören bir tasarım.

Jüri Üyeleri

Ödülün 2017-2019 döneminin jürisinde, Kwame Anthony Akroma-Ampim Kusi Appiah, Meisa Batayneh, David Chipperfield, Elizabeth Diller, Edhem Eldem, Mona Fawaz, Kareem Ibrahim, Ali M. Malkawi ve Nondita Correa Mehrotra bulunuyordu. Bu seneki ödül töreni Kazan’da yapılacak.

Etiketler

Bir cevap yazın