23 Metrekare İçinde Her Şeye Uyumlu Mikro Daire

Nestspace Design, Tayvan'daki kentsel yaşamın yüksek fiyatlarına yanıt olarak Taipei'de 23 metrekarelik bir mikro dairenin yenileme projesini tamamladı.

Tasarımcılar, maksimum mekansal verimlilik elde etmek adına pratik, esnek bir şema oluşturmak için mevcut duvarlardan birini kaldırarak daireyi yeniden düzenlediler. “Miao miao” olarak adlandırılan proje, sınırlı alana çeşitli dokular ve karakterler sağlamak için iç mekana hobiler, ev işleri ve günlük faaliyetler için farklı alanlar tahsis etti.

Yenileme ile maksimum alan verimliliğinin yanı sıra, bina sakinleri için iyi aydınlatılmış ve çapraz havalandırmalı bir daire oluşturmak amaçlanmış. Basit bir yaklaşımın ardından Nestspace Design, iç mekanda minimal ama ferahlatıcı bir stil oluşturmak için sınırlı bir malzeme ve renk paleti uygulamış. Düzenin gelişimi yatay bir perspektiften başlamasına rağmen, alan kabaca dörde bölünerek daha dikey hale getirilmiş.

Giriş kısmındaki kısa koridor, ziyaretçiyi rahatlatıcı bir alana yönlendiriyor ve havayı değiştirmeye yardımcı oluyor. Birkaç adım ardından çok işlevli bir ortak alan beliriyor ve kullanıcıları eğlenceli sosyal aktivitelere katılmaya teşvik ediyor. Yatak odası asma katta yer alıyor ve altında, çelik destek yapıyla korunan bir gömme çalışma masası bulunuyor.  Asma katın karşı tarafında tam donanımlı bir mutfak yer alıyor. Sağlanan dar alana rağmen, küçük daire sakinlerin ihtiyaçlarına verimli bir şekilde yanıt veren çeşitli işlevleri bir araya getiriyor.

Ev sakinleri pek çok plak ve CD koleksiyonuna sahip müzik severler olduğundan, apartmanda yeterli depolama alanı sağlamak tasarımcılar için hayati önem taşıyordu.

Merdiven, duvarlar boyunca uzanan büyük dolapların yanı sıra, ev sahibinin koleksiyonlarını sergileyebileceği depolama çözümleri ile de bütünleşiyor.

Nestspace Design, sahibinin rock ruhuna ve müziğine olan sevgisini yansıtmak için mutfak tezgahı dolabını gitardan ilham alan paslı dokuyla kaplamış.

Genel olarak daire, basit bir tasarımla hem açık hem de özel bir sığınak sağlıyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın