Türkiye’nin Büyük Projeleri

Mega proje ya da çılgın proje… Hangi proje böyledir, hangisi değil? Bu yazı serisi söz konusu tartışmayı yapmayı atlayarak büyük projeleri masaya yatırmaya, bugünden bir fotoğraf çekmeye çabalayacak. Kuşkusuz bu değerlendirme öznel kalacak. Ayrıca yazarın İstanbullu olması nedeniyle İstanbul’un biraz daha ağırlıklı yer bulması da kaçınılmaz. Bu öznellik içinde yazıda adı geçecek projeleri dahil ederken şunlara dikkat ettiğimi vurgulayabilirim:

Tamamlanmış ve devam eden projeler yazı dizisinde yer buldu. Son dönemde yapılmış olması önemli bir kriter oldu ancak sadece yakın zaman projeleri değil kamuoyu önündeki tartışmasının sıcaklığına bağlı olarak açılmasının üzerinden zaman geçen projeler de listedeler. Yatırımın büyüklüğü yanında daha küçük yatırımlarla hayata geçirilmiş olsa bile sosyal, kültürel ve çevresel tartışmalara konu olan projeler de listede yer buldular.

Yazıda adı geçecek yatırımların her birisi ayrı birkaç yazıya, kitaba konu olabilir. Buradaki amacım tümünün bir fotoğrafını çekmek.

Benim için yorum yapması güç olan Akkuyu Nükleer Santrali konusu dizide yer almadı. Kanal İstanbul ve CHP’nin 2015 seçimlerinde açıkladığı Merkez Türkiye projeleri de yazı dizisi kapsamına dahil edilmedi. Ancak bu projeler kapanış yazısı ile yayınlanacak tabloda gösterilecekler.

Yaklaşık iki aydır devam eden araştırma ve tasnifleme çalışmalarım bitmedi. Tek bir yazı, şimdi olduğu gibi yazı dizisi veya kitap olabilecek bu çalışma zaten hiçbir zaman bitemez de. İşte  bu bağlamla bugünlerin fotoğrafını şu başlıklarla size aktarmaya çalışacağım:

1. Enerji
2. Şehir Hastaneleri
3. Stadyumlar
4. Millet Bahçeleri
5. Liman ve Dolgular
6. Havalimanları
7. Raylı Sistemler
8. Köprü ve Tüneller
9. Karayolu Projeleri
10. Master Geliştirme Projeleri
11. Tekil Örnekler

Bu sınıflamayı başka türlü yapmak ya da bir konuyu farklı bir konunun içine iliştirmek mümkün. Dolayısıyla yazının tümü gibi bu sınıflama da tamamen öznel.

Master Geliştirme Projeleri başlığı altında İstanbul Finans Merkezi ve Fikirtepe gibi bütüncül geliştirme projelerinin; Tekil Örnekler başlığında ise Çamlıca Kulesi, F1 Pisti ya da Müze Gazhane gibi yatırımların yer alacağı anlaşılabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın