Türk Mimarlık Camiasının Wikileaks’i Mimarazzi.com Yeniden Yayında

Türk mimarlık camiasının Wikileaks'i olarak tanımlanan, 2011 yılında kurulan Mimarazzi, yeni sürümü ve yetenekleri ile yeniden yayında.

İlk kurulduğunda Türk mimarlık camiasının wikileaks’ı olarak tanımlanabilecek, mimarların anonim olarak daha önce çalıştıkları firmalar hakkında paylaşımlarda bulunduğu ve son derece ses getiren paylaşımlara sahne olan mimarazzi.com, bu defa yenilenmiş formatı ve arayüzüyle yeniden yayın hayatına kaldığı yerden devam edecek.

Mimarlar için bir sosyal ağ niteliği taşıyan Mimarazzi’de, çeşitli konular ve konu başlıkları üzerinden üyelerinin paylaşımlar yapılması amaçlanıyor. Bir grup Türk mimar tarafından hayata geçirilen sitede üyeler istedikleri paylaşımı mimarazzi kullanım koşulları ve paylaşım kuralları doğrultusunda tüm dünyaya sunabiliyor.

Geliştiricileri Mimarazzi’yi, ”Mesleki bazda özelleştirilmiş bir sosyal ağ’dan daha çok farklı bir sözlük sitesi ya da forum mantığında da düşünülebilir” şeklinde özetliyor.

Mimarlar için, mimarlar tarafından ve mimarlara özel olarak geliştirildi

Mimarazzi, üyeleri tarafından paylaşılan gönderilere kendi bünyesinde belirlediği kurallar çerçevesinde müdahale etmemeyi amaçlarken, diğer taraftan paylaşımların Türk Ceza Kanunu ve ilgili yasalar nezdinde birilerini zor durumda bırakmayacak olmasını sağlamaya odaklanıyor.

Mimarazzi bundan yaklaşık 8 yıl kadar önce açılmasından sadece 2 hafta gibi kısa bir sürenin sonunda 500.000 sayfa görüntüleme ve bir o kadar ziyaretçi ağırlamayı başarmıştı.

Mimarlara özel bir sosyal topluluk olarak da tanımlanabilecek Mimarazzi, yeni sürümünde kendi sektöründen olan insanları yine kendilerinin oluşturdukları içerikleri okuyarak sektörel gündemi takip etmeleri amaçlanıyor. Yani sabah kahvenizi yudumlarken bugün neler olmuş, dün neler olmuş, kimler neler paylaşmış, kimler neleri sormuş, hangi firmada neler yaşanmış, hangi mimarlık okulunda ne gibi aktiviteler olmuş kimler iş ilanı vermiş vs. vs. öğrenilebilecek.

Mimarazzi paylaşımları, siteye üye olanlar tarafından anonim olarak da paylaşabildiği gibi tüm dünyaya açık şekilde okunabiliyorken; üyelerin kullanıcı adıyla paylaşım yapmak için siteye üye olması gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın