Modern Cami Yapmayın

Evet, yeter artık modern cami yapmayın...

Yani “Klasik Osmanlı Camisi formunu taklit eden betonarme cami yapın” demek mi bu? Değil.

Yani artık “Yeter, çok cami yapmayın” diyeceğiz ki o zaman da başka yerden linç yiyeceğiz ayrı mesele.

Caminin çok gerekli olduğu yer vardır, olmadığı yer vardır. Örnek: bir üniversite kampüsü yapılmaya başlanır, kampüse özel caminin yapılması için tüm hayırseverler yarış eder, hatta kavga eder, hatta siyasileri araya sokarlar (aynı ile vakidir). Ortalıkta daha Yabancı Diller Enstitüsü binası yok. Üniversiteyi kurdun, çocuklar yabancı dil hazırlık okuyacaklar mesela. Onu yaptıracak kaynak bulamıyoruz, cami için baskı da baskı. Paranız varsa önce öğrenciler için eğitim binası ve hatta yurt yaptırsak…

Kısaca caminin gerekli olup olmadığını belirleyecek ne bir üst kurum var ne bir planlama erki ne de öyle sözü dinlenecek kadar yeterli bir merci olsa bile ona uymaya niyetli birileri… Yani cami yapmak, okul, hastane ve hatta benzin istasyonu ve bunlar gibi FONKSİYON taşıyan yapıların karar verme mekanizmaları ile aynı filtreden geçmelidir ki hayrı olsun o yatırımın. Ama günahını sevabını bilmediğimiz, hatta kendisinin bile bilmediği bir fani cami yaptırmakla cennette yerini garanti ettiğini düşünüyor. Peki, betonarme dayanıklı malzemedir ya peki cehennem ateşinde baniyi korur mu? (Çok acayip dini temeli olan laf ettim, kayıtlara geçsin)

Şimdi zaten www.camigor.com sitesinin kurucu üyesi olarak böyle laflar ettim diye, bana demedikleri kalmadı. O yüzden ben artık bu konuda cezai ehliyeti olmayan biri sayılırım. Zaten dikkate aldıkları da yok. Bari siz okuyun.

Şimdi Ben Neden Modern Cami Yapmayın Diye Başlık Attım?

Şundan dolayı, artık modern camiyi o kadar kötü yapıyorsunuz ve o kadar rezil ediyorsunuz ki, denemeyin, zorlamayın artık. Olmuyor. Beceremiyorsunuz. Maddi manevi perişan oluyoruz. Şehirler rezil oluyor, dip dibe camiler yapıyorsunuz, güzel olacak diye çok para harcıyorsunuz, fena oluyor, o detaylar yüzünden caminin bakımı imkânsız oluyor. Isıtılmıyor, soğutulmuyor çevreci değil. Zaten ekonomi kötü, cemaatten zorla ya da değil para toplanıyor harcananlara bak. Bu da bir nevi kendini tatmin. Eskiden “Güleriz ağlanacak halimize” deyip bunu Camigör’e koyardım. Artık o kadar kötü örnek görmeye alışmışız ki, vazgeçtim.

Web sitesinde bağış hesap numarası var en önde. Yakında açılıyormuş.

Ne oran var ne orantı. Projenin mimari kim. (Bulmak çok çok çok zor oldu. Biliyorsunuz iyi ya da kötü ne yaparsanız yapın, mimarın adı geçmez. Hatta gizli bilgi gibi zor bulunur) Mimar Uğur Kınık.

Hacettepe Üniversitesi Kuluçka Merkezi ve Ar-GE binalarının mimarı. Başka tasarımlarına bakmadım bile Arkiv’den bu çıktı. Sanırım yeterli.

Daha bitmedi ki,

Gaziantep’te Umut Mahallesi’ndeki cami. O kubbe mi artık, alem mi neyse oralardaki atın rengi kaplamalar o kadar pahalı ki. Los Angeles’ta bir yerden bir yere giderken, yolun kenarında gördüm sonra Google Maps ile yerini bulup görselini koyuyorum.

Bakın bu Ermeni Katedrali. Çok benziyor ancak Hollywood’da olan çok daha uygun malzemeden yapılmış.

Artık farklı olacağız diye ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Rize + çay + ibadet + cami = Semaver başlıklı minare

İşte mümkünse yapmayın modern cami, rezil oluyor.

Hatta ve hatta şu duruma kadar gedik. Öyle çok para harcanmamış, mecburen eldeki imkanlarla yapılmış cami bile sevimli geliyor.

Evet, Sünger Bob Kare Pantolon’daki ahtapot Squidward’a benziyor ama, belli ki o mihrap…

Tamam güldük eğlendik ki aslında ne kadar üzücü bir durumdayız. Şimdi eskiden akademisyendim artık değilim. O da kaybedilmiş bir muharebedir de neyse. Eski günlere döneyim biraz didaktik takılalım.

Modern Nedir?

Modoko ya da Masko’ya giderseniz (İstanbul’un iki yakasındaki toplu mobilyacılar sitesi) ve derseniz ki

“…ben modern mobilya istiyorum” sizi işte şöyle bir örneğe yönlendirirler

Sorumluluk reddi: Google görsellerden ilk çıkan buydu bunu seçtim. Marka model seçilmemiştir. İşbu yazıda söz konusu tasarıma herhangi bir yorum yapılmamaktadır.

Modern istemiyorum ben derseniz de şunu gösterirler

Görsel Google görsel aramasında en üstte çıktığı için seçilmiştir. Marka model bilgisi göstermek amacı taşımaz. Ki bu en sadesiydi. İmparator modeli var ki, o ikinci sırada geliyor. Ben Fatih Terim olsam kullanırdım o TV ünitesini mesela.

Terim olsam kullanırdım o TV ünitesini mesela.

“Modern” kelime anlamıyla “İçinde yaşanılan çağa, günlere uygun.” olsa dahi aslında özel bir çağı (2. Dünya savaşı sonrası daha çok) belirleyen unsurdur. Yani süslü püslü olmayan ya da köşeli hatlara sahip olan şey modern değildir. Cami de kubbeleri öyle kırık mırık filan yaparsan “modern” cami yapıyor olmazsın. Bu şekilde oransız, garip sonuçlar çıkar. O yüzden “modern cami yapmayın” derken “modern” kelimesini bilerek ve isteyerek Modoko ya da Masko görüşüyle birleştirdim.

“Modern mimari” kavramı için ayrıca konuşulabilir ve hatta “Modern cami mimarisindeki -modern- kavramının algılanışı” üzerine tez yazılabilir. Buyurun size tüvit.

Vallahi eleştiriyoruz sonra çok üzülüyoruz ama siz inşaat doymadınız. Artık farklı olacağız diye zorlamalara cami üzerinden devam etmeyin. Artık yeter.

Fakiriz. Fakir.

Bir sürü dert var, yetersiz imkanlarla boğuşuluyor. Eğitim ve hatta mimarlık eğitimi sürünüyor. Tıp eğitimi, Hukuk, ekonomi her alandaki eğitilmiş kuşak eriyor. Eğitilen de yurtdışına gidiyor.

Sen de gittin derseniz deyiniz. Nasıl ihracat fazlası diye mal satılır pazarda. Ben de iç pazar için gereksizdim. Ülkenin benim mimari görüşüme ihtiyacı yok. Sevilmiyor zaten dediklerim. Eh baktım kimse de takmıyor. Üniversitelerde bu tür birikimlerimi sunsam başta yönetim tehdit edip duruyor. Kimse ders ver demiyor. Kimse iş vermiyor ki almak için böyle işler yapmak lazım. O yüzden doktor da iç pazarda itilip kakıldığı için gidiyor (dayak atıyorlar doktora) başkası da. Giden gidiyor.

www.camigor.com sitesi yüzünden yediğim küfür, hakaret bini bir para. (Takmıyorum) Hala devam ettiriyorum. Fakat artık kafanızdaki iğreti “modern” kavramıyla cami örneklerini koymuyorum. Site şişti.

Çözüm

Al işte Türkiye Diyanet Vakfı sitesinde hazır cami projesi var. Kopyala yap.
Cennette yerin garanti. Ne beni dinliyorsun.

Katalog yapmışlar işte. Tip 4 işte alın yapın. Razıyız.

Yazının Sonuç Kısmı

Üzülüyoruz, kızıyoruz, uğraşıyoruz olmuyor, kimse dinlemiyor, herkes delicesine bir bencillik halinde…

Yazının Sonuç Kısmının Sonucu

Yoruldum…

Etiketler

Bir cevap yazın