Karantina

Yaşamımızın her alanına doğrudan etki eden durumlar üzerine düşünme ve her durumda üretebiliyor olma tavrımızı yaşam refleksimizle sürdürmeye çalışma sürecindeyiz.

Bu süreçte bireysel olarak hissettiklerimizin karşılığını geçmişte yapılan bazı işlerde bulduğumuzu düşünüyoruz. İşlerin yapılma nedenleri o günün farklı tetikleyicilerinden olsa da tekrar inceleyince kendi sosyal durumumuzla örtüştürüyoruz.

İçinde bulunduğumuz anın koşullarına adaptasyonumuzu etkin kılmak ve yeniden üretime geçebilmek bazen sadece hafıza ile mümkündür. Bu hafıza bizim mevcut koşullara pesimist yaklaşmamızın önüne geçerek görsel-düşünsel eşleştirmeler yapıp koşullarla birlikte üretmeye yol açacaktır.

Bugünden baktığımızda, 1969 Mobile Office Hans Hollein bulunduğumuz noktayı ofis kabul eden bir durumu bize anlatıyor. Şu an eklenmesi gereken, kendimizi özellikle belirli o noktada güvende hissediyor olmamız. Bireylerin konfor koşullarını denetleyebildiği ortamlara aidiyet duyuyor olması.

1969 Mobile Office Hans Hollein

Diğer bir örnekte bu güvenli noktadan ayrıldığımızda ne olacağını da düşünmek gerekli. Yine bugünden baktığımızda 1967 Micheal Webb Suitaloon & Cushicle yaşantımızın sokağa taştığında bizi var eden bir modül ile nasıl sürdürdüğümüzü görüyoruz. Buda mobil kentsel yaşam diyebileceğimiz bir kavramı aklımıza sokuyor.

1967 Micheal Webb Suitaloon & Cushicle

Mobil kelimesini gündelik işlerimizi sürdürürken kullanmaya alışmıştık peki çalışma dışı davranışlarımız. 1966-69 Walter Pichler Prototypes başınıza taktığınız bir ürüne oturma odanızı sığdırışınızı anlatmaktadır. Bugün bizde yüzümüze takılan ürünleri ya da sosyal bir takım davranışlarımızı yeniden değerlendirerek ürünleştirmeye ihtiyaç duyuyoruz.

1966-69 Walter Pichler Prototypes

Kültürel birikimlerimizi göz önünde bulundurduğumuzda alışkanlıklarımızı anlık olarak değiştirebilmek gerçeklikten uzaktır. Birincil olarak izole durumumuz devam ettikçe insanlarla etkileşime geçmeyi daha çok deneyeceğiz. Bunun en somut örneği bugünlerde İtalya’da balkonlarda yaşananlardır. Birey bir şekilde dışarıda olmayı taşmayı ya da başka bireylerle geçici de olsa iletişime geçmeyi anımsamaktadır. Yine mekanda bununla birlikte hareket edebilmelidir. Bu konuda heyecanlandıran örneklerden bazıları 1968 Yellow Hearth ve 1972 Oase Nr.7 Haus Rucker Co., 1971 The Inflatables Ant Farm, 1974 Poole House Remodel Ant Farm, 1970 Quarter Mile Long Hovertube Graham Stevens.

Arşivimizden yapılan seçki ile geçmişte yapılan işlerin bugün üretme refleksimizi canlı tutması hedeflenmiştir.

Yellow Heart, Haus Rucker Co 1968

Inflatable, Ant Farm 1971

1967 Micheal Webb Suitaloon & Cushicle

Poole House Remodel, Ant Farm 1974

Kaynakça:

Oase Nr. 7, Haus Rucker Co 1972
https://ortner-ortner.com/de/haus-rucker-co
http://architectuul.com/architecture/oase-no-7
https://walkerart.org/magazine/

Yellow Heart, Haus Rucker Co 1968
https://dangerousminds.net/comments/
http://architectuul.com/architecture/yellow-heart

Mobile Office, Hans Hollein 1969
https://folio.brighton.ac.uk/user/jt514/

Suitaloon & Cushicle, Archigram 1967
http://hiddenarchitecture.net/cushicle-and-suitaloon/

Inflatable, Ant Farm 1971

http://hiddenarchitecture.net/inflatocookbook/

Prototypes, Walter Pichler 1966-69
http://moussemagazine.it/
https://artselectronic.wordpress.com/
https://criticundertheinfluence.wordpress…

Poole House Remodel, Ant Farm 1974
https://tr.pinterest.com/pin/4547228936

Quarter-Mile-Long Hovertube, Graham Steven 1970
https://libarynth.org/experience_inflatables
https://polychroniadis.tumblr.com/

BARN arch.’ın sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili yaptıkları güncellemeleri takip edebilirsiniz:

https://www.instagram.com/barn.arch/
https://www.facebook.com/BARNarch

Etiketler

Bir yanıt yazın