Hadid’in Vefatı ve Kapitalizmin Çirkin Sureti

Financial Times'da bir yandan Zaha Hadid'e "Vah vah Hadid öldü" anlamında anma sayfası yer alırken birkaç sayfa sonra emlak bölümünde ise "Yaşasın Hadid öldü!" olarak da okunabilecek bir apartman ilanı ile karşılaşıyoruz.

Zaha Hadid’in 31 Mart’ta vefatının ardından, 2-3 Nisan’da Financial Times (keyifli ve dolgun birer ‘yaşam-sanat’, ‘ev-gayrimenkul’ ve ‘nasıl harcamalı?’ gibi ilginç ekleri verdiği için hafta sonları izlemeye çalışıyorum) gazetesinde yayınlanan ve dikkatimi çeken iki ayrı sayfayı paylaşmak istedim.

Haber bölümünde “Vah vah Hadid öldü” anlamında bir övgü-anma sayfası var.

“Dame Hadid”in yaşamına ve doğallıkla başarılarına övgüler düzen, görüşlerine yer veren bu yazı; “…evli değildi, çocukları da yoktu ama yapıları var” diye acıklı bir biçimde sona eriyor.

Aynı gazetede birkaç sayfa sonra emlak bölümünde ise “Yaşasın Hadid öldü!” olarak da okunabilecek bir apartman ilanı ile karşılaşıyoruz (yanılmıyorsam bu ilan ilk kez yayınlanıyor).

Yatırımcı bu fırsatı kaçırmamış, tam zamanında malını pervasızca pazara sunmuş.

İlan, yarım sayfa ve Pritzker Ödüllü, mimar ve sanatçı Zaha Hadid tarafından tasarlanan, New York’ta yapılacak ve 2017’de teslim edilecek binasının dairelerini 4.895.000 Dolar ile 50.000.000 Dolar arası fiyatlar ile satışa sunuyor.

Nasıl yorumlamalı bilemedim.

Etiketler

Bir cevap yazın