Başkanlara Tavsiyeler

Başkanları, Başkanlık ettikleri İstanbul'u ve ilçe belediyelerini yönetmediklerini nihayet anlamış oldular.

Biz çoktan biliyorduk. Onların yaptığı kuru “belediyecilik”. Çöp topla, kaldırım yap, tabela koy, çağrı merkezi kur, vs. Yönettikleri alanların geleceği için hiçbir şey yapmadıkları ayan beyan ortaya çıktı. Niteliği unuttular, niceliğe taptılar. Biz biliyorduk: Şehrin kalbinde kazanılan Karayolları, Likör Fabrikası, Ali Sami Yen Stadı arazileri, Ataköy Sahili gibi paha biçilemez arazilere paha biçip satanların karşısında durmadı. Arena Stadı bugünkü yanlış yerine yapılırken gıkını çıkarmadı. TOKİ, şehri her yöne gönlünce ve çirkince büyütürken tek yaptığı TOKİ’nin pazarlayacağı arazilerin değerini arttıracak altyapıları oraya önden taşımak oldu. Kuzey ormanları yeni sitelere ve köprüye ve havaalanına, Zeytinburnu Sahilleri akıl almaz yükseklikte yapılara, güzelim Boğaz koyları İSPARK’a gitti. TOKİ terbiyesizce merkezdeki okullara, hastane arazilerine göz dikti; sesini çıkarmadı. En son Taksim. Taksim’i yukarıdan planladılar, seyretti. Gezi Parkı’na da gireceklerdi ki olan oldu.

Belediye yönetmeyi ortalama bir AŞ yönetmek zannettiler. Belediyemiz bugün glütensiz ekmek, modifiye asfalt ve LED trafik lambası üretiyor. Sağolsun. Ama şehirliler için fikir üretmiyor. Onların ürettiğini de dinlemiyor.

Sadece İstanbul mu? Son 10 günde olanlardan, Türkiye’nin tüm bilmiş belediye başkanları ders çıkarmalı. Şehirliye rağmen şehir yöneten, şehirlerine İstanbul’u, kendilerine de Kötü Kral Tayyip Erdoğan’ı örnek almış bu başkanlar yönetimlerinin muhasebesini yapıp yapmamakta serbest. Bölgelerindeki TOKİ arazi yağmasına, HES’lere, koskoca Karadeniz Otoyolu’na ses çıkarmayı bırakalım, alkış tutan tüm yöneticileri yazacak kitaplar. İstanbul’un Başkanını yazdıkları gibi yazacak. Ne mi yazacaklar İstanbul’un Başkanı hakkında?

Şehrini 10 yıl boyunca Başbakan’ının ve Erdoğan Bayraktar’ın kuklası olarak yönetmiş Başkan. Şehrin hiçbir köşesini bu ikilinin elinden kurtaramamış Başkan.

İstanbul’un Başkanı muhallebi işine tekrar odaklansa iyi olur. Tavsiyemizin iki sebebi var: Tekrar Başkan olması imkansız ve açıkçası muhallebileri de iyice kötüledi.

Etiketler

Bir cevap yazın