30 Milyon Avroyu Nereye Harcasak?

Hadi bir oyun oynayalım.

Düşünün ki evinizde çok yüksek miktarda ‘cash’ (nakit) bulunduruyorsunuz. Bu öylesine yüksek bir meblağ ki, büyük bir kısmını bir şekilde elinizden çıkarttığınızda dahi, halen harcanmayı bekleyen 30 milyon Avronuz kalıyor.

30 milyon Avro, şuanki kurdan hesaplarsak yaklaşık 90 milyon TL ediyor.

Oyunumuza dönecek olursak, sabah çok erken saatte gelen bir telefon ile uyanıyorsunuz. Telefonu eden kişi, her sözüne büyük saygı duyduğunuz, söylediklerini harfi harfine gerçekleştirdiğiniz biri. Size zorlu görevinizi açıklıyor: ‘Çabuk elindeki bütün parayı sıfırla!’.
Söylemesi kolay…

Peki 90 milyon TL nasıl ‘sıfırlanır’? Size bu zorlu görevinizde yardımcı olması için birkaç proje önerisi geliştirdim.

Siz İstanbul’a baktığınızda, taşını toprağını altın, daha doğrusu petrol olarak gören birisiniz. Sizin için bu kentin henüz imara açılmamış her karış toprağı değerlendirilmeyi bekleyen bir yatırım fırsatı. Birbirleriyle yarışan marka konut projeleri de kısa yoldan büyük paralar kazanmanın bir aracı. 90 milyon nakit de iyi para! Ayrıca müteahhitlerle pazarlıkta da elinizi oldukça kuvvetlendirir.

Örneğin, bahsi geçen para ile Ağaoğlu’nun TOKİ ve Emlak Konut GYO ile birlikte geliştirdiği Maslak 1453 Projesi’nden tanesi 1 milyon TL’den 90 adet 3 artı 1 daire alabilirsiniz.

Projenin artıları çok, bir kere hemen ormanın kenarında. İstanbul’un Kuzey’e doğru yapılaşması tamamlandığında da kentin tam merkezinde kalacak. Ancak riskleri de yok değil. Öncelikle proje davalık. İmar planı mahkeme tarafından iptal edildi. Hem projenin doğrudan etkisi, hem de tetikleyeceği yeni yapılaşma baskısı nedeniyle ormanlık alan kısa bir sürede yok olabilir. Ayrıcalıklı emsali ile aşırı yapılaşma ve yoğunluktan bunalabilirsiniz. Karar sizin.

Olmadı paranızı, Ağaoğlu’nun bir başka prestijli projesinde, Bakırköy 46’da değerlendirebilirsiniz. Bu projede tanesi 1.5 milyon TL’den tam 60 adet 3 artı 1 daire almak mümkün.

Hem havalimanına, hem de Marmaray’a yakın.

Küçük bir sıkıntı söz konusu tabi: Proje mühürlendi. Mahkeme Proje için hazırlanan imar planı değişikliğine, yeşil alanların azaltılması, projeyle getirilen ek nüfusun ulaşım sistemine yük olması ve tarihi yarımada silüetini bozması gerekçeleriyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Merak etmeyin, siz projenin mühürlü olmasını pazarlıkta koz olarak kullanın, fiyatı düşürün, o mühür nasıl olsa kalkar…

‘Ben Anadolu yakasına yatırım yapacağım’ diyorsanız, son günlerde oldukça gündemde olan başka bir projeyi öneririm. Paranızı Gap İnşaat’ın, TOKİ ve Emlak Konut GYO işbirliği ile gerçekleştirdiği Şehrizar Konakları Projesi’nde tanesi 2.2 milyon TL’den 40 tane 3 artı 1 daire alarak da değerlendirebilirsiniz. Tasarımında çok saygın mimarların imzası bulunan bu projeye yatırım yaptığınızda, çok güçlü komşulara da sahip olacaksınız!

‘Hubris (tanrısal ego) sendromundan muzdaribim, İstanbul’a imzamı atmalıyım, tarih beni yazmalı’ diyen biriyseniz paranızı daha ‘çılgın projeler’ için harcamak isteyebilirsiniz.

Örneğin, 90 milyonunuzun 51.5 milyonluk kısmı ile, Kalyon İnşaat’ın yaptığı Taksim Yayalaştırma Projesi’nden bir tane de kendinize yaptırtabilirsiniz. Canlı bir kent meydanı bulmanız yeterli. Ancak kimseye duyurmadan projeyi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Malum ülkede istemezükçülerin sayısı oldukça fazla, bu şahane fikrinize hemen karşı çıkabilirler.

Kalan paranızın 31 milyonluk kısmı ile de Nas, Nuh, Uğraş İnşaat’ın yüklendiği Yenikapı Meydan Projesi için gerçekleştirilen devasa deniz dolgusu büyüklüğünde bir alanı siz de doldurtabilirsiniz. Belediyeyi ikna etmek kolay. Zaten bu kararlar Ankara’dan alınıyor. Sanırım sizin oralarda tanıdıklarınız vardır, değil mi?

Maşallah, paranız o kadar bereketli ki 2 çılgın proje yaptırtsanız bile geriye 7.5 milyon TL nakitiniz kalıyor. İsterseniz o para ile tanesi 600 bin TL’den 12 adet Patek Philippe marka kol saati alabilirsiniz. Belli mi olur, belki bir gün birilerine değerli hediyeler vermeniz gerekebilir.

Eğer paranızı daha mütevazi projelerde değerlendirmek isterseniz size Toplu Konut İdaresi’nin yaptığı ‘yoksul’ konutlarını öneririz. Tanesi 41.000 TL’den 2195 adet 2 artı 1 daire satın alabilirsiniz.

‘Ben zaten Dünyalığımı çoktan yaptım, nakit birikimim yedi ceddime yeter, bu 30 milyon Avro zaten servetimin çok küçük bir kısmı, paramı artık hayırlı işler için harcamak istiyorum’ diyorsanız önerilerimiz şu şekilde olacak.

Bir vakıf kurup, paranızla Afrika’da 6428 köye temiz içme suyu kuyusu açabilir, yüzbinlerce insanın hayatını kurtarabilirsiniz.

‘Afrikalara kadar gitmeyelim, memleketimizde hayat kurtarsak olmaz mı’ diyorsanız eğer, mesela iş güvenliği için ekipman satın alabilirsiniz. Hatırlarsanız, Haziran ayında Muğla’nın Milas ilçesinde, Akfen İnşaat’ın işlettiği Atıksu ve Kanalizasyon İstasyonu’nda 7 işçi metan gazından zehirlenerek hayatlarını kaybetmişti. Sebebi de şirketin en fazla 100 liralık gaz maskesini işçilere çok görmesiydi. Siz paranızla 900 bin adet gaz maskesi alabilirsiniz! Muhtemelen Türkiyeli işçilerin 10 yıllık ihtiyacını karşılar!

İş cinayetleri gibi, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de eğitim. Eğitimin başlıca sorunlarından biri de öğretmen sayısının yetersiz olması. 350 bin öğretmen, birçoğu yıllardır, atanmayı bekliyor. Ve bu öğretmenlerden yaklaşık üçte biri intihar etmeyi düşünüyor! Evet, siz 90 milyon TL’lik paranızla 45.000 öğretmenin bir aylık maaşını ödeyebilirsiniz. Veya 4000 öğretmenin bir yıllık maaşını!

Hatta, Türkiye’nin eşitsiz coğrafi gelişmesini düzeltme yönünde bir katkınız bile olabilir. Elinizdeki para, 17 ilin mahalli idaresinin 2013 yılı bütçesine ya eşit ya da daha büyük. Bu para ile yoksul illeri ihya etmeniz çok kolay! Milyonları en yoksul illerin yatırım bütçelerine beşer beşer dağıtın.

Gördüğünüz gibi 30 milyon Avroyu elden çıkartmak öyle kolay iş değil. Rezidans, tünel, meydan, kol saati, toplu konut, hayır işleri…Ne isterseniz alabilir ne isterseniz yapabilirsiniz.

Sahi bu kadar para, hem de nakit olarak evinizde ne arıyor?

Ayıptır sorması, bu paranın kaynağı ne?

Umarım bu para karşılığında sonradan başınızı ağrıtacak işleri dağıtmadınız, sözleri vermediniz? Aman diyeyim, yerin kulağı var.

Hele bu devirde…

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın