Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju: Nezih Eldem’e Dair Bir Değerlendirme

SALT Araştırma’nın Nezih Eldem Arşivi’ni erişime açma çalışmalarına eşlik etmek üzere geliştirilen yeni bir program dizisinin 14 Kasım’daki ilk programında Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju, Eldem’in mimar, tasarımcı ve akademisyen kimliği; eğitime yaklaşımı ve yapılarında ayrıntılara dikkati; 1950’ler ve 1960’lar İtalyan mimarisiyle ortaklıklarıyla Türkiye mimarlık tarihindeki yerini değerlendirecek.

Nezih Eldem, Kemali Söylemezoğlu için Taşkışla çizimi, 1979 SALT Araştırma, Nezih Eldem Arşivi

Etkinlik metni:

SALT Araştırma’nın Nezih Eldem Arşivi’ni erişime açma çalışmalarına eşlik etmek üzere geliştirilen yeni bir program dizisiyle Eldem’in (1921-2005) üretimleri yakından incelenecek. 14 Kasım’daki ilk programda Uğur Tanyeli ve Bülent Tanju, Eldem’in mimar, tasarımcı ve akademisyen kimliği; eğitime yaklaşımı ve yapılarında ayrıntılara dikkati; 1950’ler ve 1960’lar İtalyan mimarisiyle ortaklıklarıyla Türkiye mimarlık tarihindeki yerini değerlendirecek.

İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Tanyeli ile Kadir Has Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık ve Kent Çalışmaları Yüksek Lisans Programı ve MEF Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yarı zamanlı eğitim veren Tanju’nun söyleşisi (Türkçe) SALT Online YouTube kanalında yayımlanacak.

Eldem’in öğrencilik yıllarından akademik ve mesleki yaşamına uzanan ve konuşma, söyleşi, blog yazısı ve arşiv sunumlarından oluşan Mimarlığın Uç Beyi Nezih Eldem program dizisi, mimarın pratikleri üzerine çalışan veya düşünmeye istekli araştırmacıların öneri ve katkılarına açıktır. İletişim: [email protected]

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, Kalebodur tarafından destekleniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın