Toplu Taşımaya Ulaşan Kadın – TOPUK Projesi Maltepe’de Başladı

Toplu ulaşım rotalarını kadınlar için erişilebilir ve güvenli hale getirmek amacıyla EKA Creative Studio, İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ofisi, İTÜ İstanbulON Kentsel Hareketlilik Laboratuvarı, Maltepe Belediyesi ve Sokak Bizim Derneği işbirliğinde geliştirilen TOPUK – Toplu Taşımaya Ulaşan Kadın projesi Maltepe’de başladı.

KAVŞAK Ağının düzenlediği mikro-hibe destek programından faydalanan TOPUK Projesi kapsamında oluşturulan tasarım 22 Ekim tarihinde Prof.Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi çevresinde alanda kullanıcılarla birlikte uygulanacak. Proje boyunca TSKM çevresinde yaşayan ve çalışan vatandaşla yapılan görüşmeler ve onlardan gelen öneriler göz önünde bulundurularak bölgenin iyileştirilmesi, kapsayıcı ve güvenli sokakların oluşması adına yenilikçi bir tasarım hazırlandı. Katılımcı bir süreç sağlanarak ortaya çıkan nihai tasarımın uygulaması da yerel halkın katılımıyla gerçekleştirilecek.

TOPUK Projesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Aracı ve Medya – Sivil Toplum Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Türkiye Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Ağı” projesi ile kurulan KAVŞAK Ağı’nın düzenlediği mikro-hibe destek programında 3 ay boyunca faydalanıcı oldu.

Proje içeriği:

Proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan üç etkinlikten birincisi olan çalıştay 1 Temmuz tarihinde TSKM’de gerçekleştirildi. Çalıştaya çevrede yaşayan ve çalışan vatandaşlar katılım gösterdi ve kültür merkezi çevresini iyileştirmek ve yayalar için güvenli hale getirmek adına öneriler sundular. Ekibin proje öncesinde gerçekleştirdiği Toplu Ulaşımda Kadın Katılımı projesi ve proje kapsamında gerçekleşen çalıştay, anket ve maket çalışmaları kullanılarak alan için kapsayıcı bir tasarım ortaya konulacak. Projenin ikinci aktivitesi olan Tasarım Maratonu 13-14 Ağustos tarihlerinde TSKM’de gerçekleştirildi. Tasarım maratonu, çalıştay ve maket çalışmaları sonucu alana dair tespit edilmiş sorunların çözümlerine ulaşmak için gerçekleştirilen bir çalışma oldu. İki gün süren bu maratonda 44 gönüllü tasarımcı 7 gruba ayrılarak proje paydaşları ve konu uzmanı mentörler eşliğinde çalışmalarını gerçekleştirdiler. Projenin üçüncü etkinliği tüm süreçler sonucunda oluşan son tasarımın alanda kullanıcılarla birlikte uygulanmasını içeriyor. Bu sokak uygulama etkinliği 22 Ekim Cumartesi günü 10:00-17:30 arasında gerçekleştirilecek. 22 Ekim günü gerçekleştirilecek sokak etkinliği ile TOPUK projesinin tüm aktiviteleri tamamlanacak ve ilerleyen günlerde yayınlanacak rapor ile proje kapanışı yapılacak.

Etkinliğe katılmak için herhangi bir katılım koşulu gerekmiyor. Etkinlik boyunca çeşitli boyamalar yapılacak ve spor etkinliği olacak. Bu sebeple rahat kıyafetler ile katılım sağlanması öneriliyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın