“TOPUK – Toplu Taşımaya Ulaşan Kadın Projesi” Tasarım Maratonu

Toplu ulaşım rotalarını kadınlar için erişilebilir ve güvenli hale getirmek amacıyla geliştirilen TOPUK - Toplu Taşımaya Ulaşan Kadın projesi kapsamında 13-14 Ağustos tarihlerinde, Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde (TSKM) Tasarım Maratonu gerçekleştirilecektir.

Toplu ulaşım rotalarını kadınlar için erişilebilir ve güvenli hale getirmek amacıyla EKA Creative Studio, İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ofisi, İTÜ İstanbulON Kentsel Hareketlilik Laboratuvarı, Maltepe Belediyesi ve Sokak Bizim Derneği işbirliğinde geliştirilen TOPUK – Toplu Taşımaya Ulaşan Kadın projesi Maltepe’de başladı.

TOPUK Projesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Toplum Aracı ve Medya – Sivil Toplum Ağlar ve Platformlar Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Türkiye Sürdürülebilir Kent içi Ulaşım Ağı” projesi ile kurulan KAVŞAK Ağı’nın düzenlediği mikro-hibe destek programında 3 ay boyunca faydalanıcı olacaktır.

Proje içeriği:

Proje kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan üç etkinlikten birincisi olan çalıştay 1 Temmuz tarihinde TSKM’de gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya çevrede yaşayan ve çalışan vatandaşlar katılmış ve kültür merkezi çevresini iyileştirmek ve yayalar için güvenli hale getirmek adına öneriler sunmuştur. Ekibin proje öncesinde gerçekleştirdiği Toplu Ulaşımda Kadın Katılımı projesi ve proje kapsamında gerçekleşen çalıştay, anket ve maket çalışmaları  kullanılarak alan için kapsayıcı bir tasarım ortaya konulacaktır. Hazırlanan tasarımın Kentsel Hareketlilik Haftası içerisinde bulunan 17 Eylül tarihinde bölgeye uygulaması gerçekleştirilecektir.

Tasarım Maratonu:

Uygulama öncesinde proje aktivitelerinin ikincisi olan Tasarım Maratonu 13-14 Ağustos tarihlerinde Maltepe Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde (TSKM) yapılacaktır. 2 gün boyunca 9:00 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan Tasarım Maratonu sonucunda ortaya çıkan tasarımlar TSKM çevresinde uygulanmak üzere değerlendirilecektir.

Katılım Koşulları:

Tasarım, görsel sanatlar, mimarlık, planlama, sosyal bilimler gibi ilgili bölümlerden 3. ve 4. sınıf lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 2 yıl geçmiş konuyla ilgilenen kişilerin katılımına açıktır.

Grup başvuruları ve bireysel başvurular kabul edilmektedir. Grup olarak yapılan başvurularda grupların en fazla 5 kişi olması beklenmektedir. Bireysel başvuran katılımcılarla maraton günü gruplar oluşturulacaktır.

Maraton boyunca katılımcıların fiziksel olarak TSKM’de bulunması gerekmektedir.

Katılımcılardan Beklenenler:

Proje kapsamında 17 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek sokak yenileme etkinliğinde yapılacak uygulama için tasarım altlığı oluşturmak. Proje süresince elde edilen bilgiler ve raporlar ışığında uygulanabilir, yenilikçi ve projenin konusuyla ilişkili şekilde kadınlar önceliklendirilerek herkes için kapsayıcı ve güvenli bir sokak tasarımı ortaya koymak.

Etkinlik Akışı:

Gün 1:

  • 9:00 – 9:30 Açılış ve Kayıt
  • 9:30 – 11:00 Proje ve kapsam hakkında sunumlar
  • 11:00 – 12:00 Alan Gezisi
  • 12:00 – 13:00 Öğle Yemeği Arası
  • 13:00 – 17:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği

Gün 2:

  • 9:00 – 12:00 Serbest Çalışma ve Mentor Desteği
  • 12:00 – 13:00 Öğle Yemeği Arası
  • 13:00 – 15:00 Son Serbest Çalışma
  • 15:00 – 17:00 Sunumlar ve Kapanış Değerlendirmesi

Maratona katılacak tasarımcıların kendi kişisel bilgisayarlarını kullanmalarını rica ediyoruz. Maraton boyunca kırtasiye malzemeleri temin edilecek ve öğle yemeği hizmeti verilecektir. Maltepe TSKM Galeri A salonu katılımcıların kullanımına açık olacaktır.

Üretilecek olan ürünler TOPUK ekibi tarafından sokak tasarımında uygulanmak üzere kullanılacaktır. Hazırlanan görseller maratondan sonraki 1 haftada çevrede yaşayan ve çalışan vatandaşın incelemesi ve görüş bildirmesi adına TSKM’de sergilenecektir. Çevre halk tarafından yapılan yorumlar tasarımın revize edilmesinde kullanılacaktır. Bu anlamda katılımcılar sonuç ürünlerinin sergilenmesini, değerlendirilmesini, gerektiğinde revize edilmesini ve sosyal medya vb. platformlarda yayınlanmasını kabul ederler.

Tasarım maratonuna kayıt olmak için bu formu doldurabilirsiniz.

Proje kapsamında katılımcılara sertifika ve çeşitli hediyeler verilecektir.
Sorularınızı eka.kainak@gmail.com adresine iletebilirsiniz.

 

Etiketler

Bir yanıt yazın