Sivil Mimari Bellek Ankara: 1930-1980

Ankara'nın 1930 -1980 yılları arasındaki sivil mimari kültür mirasıyla ilgili çalışmaların yer alacağı sergi, 21-30 Eylül tarihleri arasında Mimarlar Odası İzmir Şubesi-İzmir Mimarlık Merkezi'nde.

TÜBİTAK’ın desteğiyle Başkent Üniversitesi bünyesinde yürütülen Ankara’da 1930 -1980 yılları arasında Sivil Mimari Kültür Mirası Araştırma, Belgeleme ve Koruma Ölçütleri Geliştirme Projesi , Koç Üniversitesi VEKAM tarafından 2012 yılından bu yana tartışma programları, sergiler ve çeşitli yayınlar ile desteklemektedir. Proje kapsamında Ankara’da 1930-1980 yılları arasında yapılan ve şimdiye dek göz ardı edilmiş bulunan konut yapılarına dikkat çeken, bu yapıların ve mimarlarının bilinir olmasının sağlayan ve kullanıcıları aracılığı ile yeniden üretim süreçlerinin paylaşılması amaçlayan Sivil Mimari Ankara 1930- 1980 sergisi Ankara ve İstanbul’dan sonra bu kez de İzmir’de ilgilileriyle buluşuyor.

İlk yıl Ulus, ikinci yıl Kızılay ve üçüncü yıl Kavaklıdere’nin merkez alınarak yaklaşık 300 yapının tespit edilip belgelendiği proje kapsamında proje ekibi tarafından belirlenmiş 120 yapı; posterler, sözlü aktarımlar, detay posterler ve kartpostallar aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılıyor. Sergide ayrıca yapıların bir kısmının maketleri ve gezi rotalarının belirlendiği bir harita da yer alıyor. Ziyaretçiler sergide kullanıcılarla yapılmış sözlü görüşmeleri dinleme olanağı da bulacaklar.

Gerek araştırmacıları, gerek mimarlık kuramı ve tarihi ile uğraşan, koruma alanında faaliyet yürüten akademisyen, uzman ve uygulamacıları yakından ilgilendirecek olan sergi 21-30 Eylül 2016 tarihleri arasında Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin ev sahipliğinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın