okuryazar’ın Yeni Etkinliğinde “Coğrafi Bir Mesele Olarak Mimarlık” Kitabı Üzerine Konuşulacak

Mehmet Berksan moderatörlüğünde düzenlenen okuryazar etkinlik serisinin yeni konukları Nevzat Sayın, Emre Senan, Dilara Sezgin olacak. Sohbette Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Coğrafi Bir Mesele Olarak Mimarlık" kitabı ele alınacak.

Etkinlik, Nevzat Sayın, Emre Senan, Dilara Sezgin katılımıyla, 15 Kasım 2021, saat 19:00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)’de düzenlenecek. Etkinlikte “Coğrafi Bir Mesele Olarak Mimarlık” kitabı üzerine sohbet edilecek.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Pandemi koşulları sebebiyle etkinliğin kontenjanı 50 kişi ile sınırlıdır. Bu nedenle, oturumlara katılacak olan herkesin Eventbrite bağlantısından kaydolması zorunludur.
  • Panellerin yapılacağı salonun girişinde hem Eventbrite kaydı hem de HES kodu sorgulaması yapılacaktır. Eventbrite kaydı olmayan ve/veya HES sorgulamasında “risksizdir” sonucu çıkmayan ziyaretçilerimiz alana alınmayacaktır.
  • Oturumlar iç mekanda yapılacağı için tüm etkinlik boyunca maske takılması zorunludur.

Kitap Hakkında

Coğrafi Bir Mesele Olarak Mimarlık kitabı, Nevzat Sayın’ın kendini ve mimarlık düşüncesini temellendirdiği coğrafyayı nasıl kavradığını iki eksende ele alıyor. İlk eksende, belirli evrelerde içinde bulunduğu yerlere ait özellikleri kavramanın anlamı üzerine odaklanıyor ve başta eğitim sistemi olmak üzere, böyle bir kavrayışa sahip olmanın önündeki engelleri tanımlayıp, sorguluyor; coğrafyadan öğrendiklerinin mimarlık düşüncesine ve yapıp ettiklerine yansımalarının kapsam ve niteliği üzerinde incelikle duruyor. Genel olarak mevcut eğitim sistemine, özel olarak da mimarlık eğitimine getirdiği eleştirinin yanı sıra, “başka bir mimarlık eğitimi”nin ne ve nasıl olabileceğini de örneklerle ele alıyor. Sayın’ın 2000 yılından bu yana mimarlık öğrencileriyle sürdürdüğü yaz çalışmalarının içinde özel bir yere sahip olan Yahşibey Tasarım Çalışmaları ise kitabın ikinci eksenini oluşturuyor. Bu iki belirgin eksene; Sayın’ın çabalarını değerlendiren, İhsan Bilgin, Tansel Korkmaz ve Elif Kendir’in makaleleriyle birlikte kapsamlı bir Cenk Dereli, Emre Senan, Tansel Korkmaz, Nevzat Sayın söyleşisi eklemleniyor.

Kitabın otobiyografik niteliklere sahip anlatısı, coğrafya ve mimarlık kültürüne ilgi duyan meraklılar için kendi anılarından da izler bulacakları ve bu izlere yenilerini ekleyecekleri bir yolculuğa dönüşüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın