İtalyan Mimarların Öyküsü – Simone Gobbo: Architecture Is Like A Mixing Tape

Moira Valeri'nin küratörlüğünde düzenlenen "İtalyan Mimarların Öyküsü" etkinlik serisi devam ediyor. DEMOGO'nun kurucu ortaklarından Simone Gobbo, "Architecture Is Like A Mixing Tape" başlıklı sunum ile 9 Aralık Pazartesi akşamı 19:00'da İtalyan Kültür Merkezi'ne konuk olacak.

Etkinliğin tanıtım metninden:

Bu sunum mimarlığa karşı tutumumuza odaklanmaktadır; biz mimarlığın, her bağlamda kendine has sesini bulması gereken, çok karmaşık bir şey olduğuna inanıyoruz.

Mimarlık karışık bir kaset gibidir, projelerimizi inşa etmek için kullandığımız süreçlerin, temel öğelerin kompozisyonun bir kayıt stüdyosunda olduğu gibi kişisel bir duyarlılıkla bir araya getirilmesinden bahseder. Çalışmamız, derinlemesine gizlenmiş teorik bir materyal olarak kullandığımız referansların katmanlaştırılmasının bir sonucudur. Bu sunum, müzik ve mimarlık, ses ve mekan arasındaki çalışmaların yaratılmasındaki süreçlerin ilişkilerini gösterirken, hayal gücümüzü besleyen süreç ve yöntemlerin analizleriyle çağdaşlığın içinde yolumuzu bulmamızı araştıracaktır.

2007 yılında kurulan ofis, başından beri çalışmalarında çağdaş ve bağlamsal olmanın karmaşık ilişkisi üzerine odaklanmış olup, kendini doğru müdahale ölçeği seçme üzerine takındığı otoriter tavır ve güçlü eğilimleri olan mimari çalışmaları ile karakterize etmektedir.

DEMOGO, tarihi merkezleri veya ilişkili çevresel mekanları içeren karmaşık durumları tercih ettikleri, Avrupa çapında bir çok yarışmada yer almıştır. Ofis, katıldığı yarışmalardan çeşitli ödüller almıştır; bunlardan en göze çarpanı 2009 yılında kazandığı Europe 10 yarışmasıdır. Yarışma için tasarladıkları Belçika’da yer alan Gembloux Belediye Binası, 2015 yılında tamamlanmış olup daha sonra Yenilik ve Kentsel Kalite dalında IQU ödülü almıştır.

Geçen yıllar içinde yaptıkları araştırmaların ana başlıklardan bazıları projelerini çevresel ölçekten değerlendirmeleri, tasarladıkları binaların bulundukları yerle uyumlu bağlamsal bir ton yakalamalarını sağlamaları ve tasarımlarının ortama yansıttığı karakterlerini gözetmeleri olmuştur. Ofis, bu yaklaşımlarını özellikle son çalışmalarından biri olan, Bivouac Fanton yarışmasında kazandıkları, Alp mimari ve tasarımı ile ilgili teknolojik sorunları çağdaş bir kompozisyonda ele alan, Dolomiti’deki Marmarole dağ geçidi projesinde hayata geçirmiştir.

2015’te İtalyan Mimarlar Ulusal Konseyi, DEMOGO’ya, mimarlık alanında yapmış olduğu yüksek kalitedeki araştırmaları tanıyarak, İtalyan Mimarlığı Genç Yetenek Ödülü’nü verdi.

2018’de, DEMOGO, European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies tarafından Europe 40 Under 40 listesine seçildi. Aynı yıl, 16. Venedik Mimarlık Bienali’nde İtalyan Pavyonu’ndaki sergide yer almak için davet edildi. DEMOGO, Triennale di Milano dahilinde, İtalyan Mimarlığının Altın Madalyası olan T Young Claudio De Albertis özel seçim ödülünü aldı.

Quodlibet Yayınevi tarafından basılacak olan The Wall of Innocence isimli çalışmaları halen devam etmektedir.

*Etkinliğin dili İngilizcedir.

Etkinlik detayları, İtalyan Kültür Merkezi’nin web sitesinden incelenebilir.

Uçurumun Kıyısında Asılı Duran Kabin: Bivouac Fanton

Etiketler

Bir cevap yazın