+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Refiye Soyak Camii

Refiye Soyak Camii

28 Aralık 2016, 17:20
  defa okundu.

Soyak Toplu Konut AŞ'ye ait Yenişehir Yerleşmesi'nde inşa edilen yaklaşık 400 kişilik bir cami projesi.

Cami, üçgen şeklindeki arsasının ortasında ve arsaya teğet büyüklükte dairesel bir form ile bunun içinde yer alan bir "küp"ten oluşmaktadır. İslamın ana ögelerinden Kabe'nin kelime kökeninin küp olması, ibadet mekanının tasarımını küp şeklinde yapma fikrini getirmiştir.

İbadetin yapıldığı ana kütleyi kucaklayan ve yardımcı işlevlerin yer aldığı yapı, aynı zamanda girişteki iki duvarı oluşturmaktadır. Buradan geçildikten sonra ana yapı yalın formuyla karşımıza çıkmakta ve burada bir iç avlu ile birlikte güneyde yer alan yeşil alana açılmaktadır.

Dış cephede yer alan çağdaş ve modüler prekast yapı malzemesi beyaz fibrobeton kaplama, hem ana kütlede, hem yardımcı mekanların kaplanmasında, hem de minarede kullanılarak, malzeme bütünlüğü ile binanın sade görünüşü daha da vurgu kazanmıştır.

Beyaz, düz ve yalın çizgilerle bu sadelik iç mekanda da sürdürülmüştür. Tavanda yer alan silindirin üst bölümü sınırsızlık ve sonsuzluk duygusunu tasvir etmek için koyu renk yapılmış, iç mekanın gün boyu dolaylı ışıkla aydınlanması sağlanarak, mistik ve dingin bir ibadet mekanı elde edilmiştir.

Kıbleyi vurgulayan mihrap da dolaylı olarak aldığı dış ışığıyla kendisi bir ışık odağına dönüşmektedir.

Yapay aydınlatma elemanlarının bir bölümü yine tavanda dolaylı bir ışık oluştururken, görünen aydınlatma elemanları tek tip objeyle tasarlanarak, bu anlamda da sadelik elde edilmiştir.

Reklam

Etiketler


Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Omer Yilmaz / 4 Ocak 2017, 08:44
Son dönemde yapılan ve Şehzadebaşı ve/veya Süleymaniye'niyemsi olmayan camilerin iç mekanları ile ilgili bir tez yapıldı mı acaba? Açıkçası iç mekan konusunun halen epeyce çalışılması, üzerinde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Hoş 1000 yılda evrimleşerek şekil almış (iç ya da dış) mekanlar için 10 sene konuşsak ne olur ama benimkisi iç mekana bir vurgu sadece.
 
Selahattin Yücel / 29 Aralık 2016, 10:44
Mütevazi, sade, olması gerektiği gibi bir ibadet mekanı. Çok beğendim
 
 

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Cami / Mescit
İşveren: Soyak Toplu Konut
Proje Başlangıç Yılı: 2003, 2003
İnşaat Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2004
Arsa Alanı: 6.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 960 m2
İlgili Projeler