+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Ersen Gürsel'e 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

8 Nisan 2019, 10:25
  defa okundu.

Ersen Gürsel, 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü (Global Award for Sustainable Architecture)'nün beş sahibinden birisi oldu.

Ersen Gürsel'e 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

2006 yılında kurulan ve 2010 yılında beri UNESCO himayesinde yürütülen the Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü 2019 ödüllerinden birinin sahibi, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Ersen Gürsel oldu.

Jüri, "çığır açıcı yaklaşımları nedeniyle verdiği ödüller kapsamında Ersen Gürsel'i yaşam boyu bağlam ve toplum odaklı tasarım pedagojisi yaklaşımı" nedeniyle ödüle değer buldu. Ödül metninde Ersen Gürsel'in Türkiye'de 1933'ten başlayarak Nazi icraatından kaçan sığınmacı Bruno Taut, Martin Wagner ve Margarete Schütte-Lihotzky gibi Bauhaus öncülerine yuva olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü'nün hem mezunu, hem de eğitimcisi olduğuna da dikkat çekildi.

Her yıl Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü sürdürülebilir kalkınma ve halkın gereksinimlerine katılımcı katkıda bulunma ilkeleri peşinde olan beş mimarı seçiyor.

Bu yılın ödül alan diğer isimleri ise Prof. Dr. Werner Sobek, Rozana Montiel (Meksika), Ammar Khammash (Ürdün) and Jorge Lobos (Şili) oldu.

Ödül töreni 13 Mayıs 2019'da Cité de l'Architecture et du Patrimoine'da yapılacak. 

Geçtiğimiz yıllarda ödülü kazanan isimler şu şekilde:

2007: Françoise-Hélène Jourda, Paris - Wang Shu & Lu Wenyu, Hangzhou - Hermann Kaufmann, Schwarzach - Stefan Behnisch, Stuttgart - Balkrishna Doshi, Ahmedabad

2008: Alejandro Aravena, Santiago de Chile - Fabrizio Carola, Napoli - Andrew Freear, Rural Studio, Auburn - Philippe Samyn, Brüssel - Carin Smuts, Kapstadt

2009: Patrick Bouchain Paris - Thomas Herzog, Münih - Bijoy Jain, Mumbai - Francis Kéré, Berlin - Sami Rintala, Bodo

2010: Steve Baer Albuquerque - Phil Harris & Adrian Welke, Troppo, Darwin - Junya Ishigami, Tokyo - Giancarlo Mazzanti, Bogota - Kjetil Thorsen, Snohetta, Oslo

2011: Shlomo Aronson, Kudüs - Carmen Arrospide Poblete, Patronate Machupicchu, Cuzco - Teddy Cruz, San Diego - Anna Heringer, Laufen - Vatnavinir, Reykjavik

2012: Salma Samar Damluji, Beyrut - Anne Feenstra, Kabul, Dehli - Andreas Gjersten & Yashar Hanstad, TYIN Tegnestue, Oslo - Philippe Madec, Paris - Suriya Umpansiriratana, Bangkok - Al Borde, Quito

2013: José Paulo Dos Santos, Porto - Ted Flato & David Lake, Lake-Flato, San Antonio - Kevin Low, Kuala Lumpur - Marie Moignot & Xavier De Wil, MDW, Brüksel

2014: Christopher Alexander, Arundel - Tatiana Bilbao, Mexico - Adrian Geuze, West 8, Rotterdam - Bernd Gundermann, Auckland - Martin Rajnis, Prag

2015: Marco Casagrande, Helsinki - Santiago Cirugeda, Sevilla - Jan Gehl, Copenhagen - Juan Roman, Talca - Rotor, Brüksel

2016: Patrice Doat, Grenoble - Derek van Herden & Steve Kinsler, East Coast architects, Durban - Kengo Kuma, Tokyo - Gion Antoni Caminada, Vrin - Patama Roonrakwit, Case Studio, Bangkok

2017: Takaharu Tezuka + Yui Tezuka, Tokyo - Brian MacKay-Lyons & Talbot Sweetapple, Halifax - Assemble, Londra - Sonam Wangchuk, Leh, Laddak - Paulo David, Funchal, Madeira

2018: Boonserm Premthada, Bangkok Projects Studio, Bangkok, Tayland - Raumlabor, Berlin, Almanya - Marta Maccaglia, Associacion Semillas, Pangoa, Peru - Nina Maritz, Nina Maritz Architects, Windhoek, Namibya - Anne Lacaton & Jean-Philippe Vassal, Frédéric Druot, Paris, Fransa

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler