+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kumula Gömülü Müze

22 Kasım 2018, 13:30
  defa okundu.

Li Hu ve Huang Wenjing tarafından kurulan OPEN Architecture, UCCA Foundation için Pekin'e 300 km uzaklıkta bulunan Qinhuangdao liman kentinde Dune Art Museum binasını tasarladı. Müze, 3 senelik inşaat süresinin ardından açıldı.

Kumula Gömülü Müze

Kuzey Çin'deki Bohai Körfezi kıyısındaki sakin bir plajda yer alan müze, bir kumul içine oyulmuş. Kumulun altındaki müzeyi yaratma kararı, mimarların doğaya duydukları derin saygıdan ve binlerce yıldır doğal güçlerin oluşturduğu savunmasız kumul ekosistemini koruma arzusundan doğmuş.

930 metrekarelik Dune Art Museum'da 10 galeri ve bir kafe bulunuyor. 

Uzun, karanlık bir tünelden ve küçük bir resepsiyon alanından geçtikten sonra, çok işlevli galeri alanında mekan aniden genişliyor ve gün ışığı alanı güçlü bir şekilde dolduruyor.

Binanın farklı noktalarında bulunan açıklıklar sayesinde ziyaretçiler gökyüzünün ve denizin sürekli değişen hallerini gözlemleyebiliyorlar.

Sergiler, binanın benzersiz formu ve doğal çevre ile olan ilişkisi ile diyalog içinde olacak şekilde tasarlanmış. Müzenin dış cephesi doğa ile tamamen entegre, iç mekânları ise organik olarak şekillendirilmiş gizemli bir ağ olarak düşünülmüş.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler