+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Kabataş Martı Projesi İptal Edildi"

Kaynak: Politeknik
4 Eylül 2018, 08:20
  defa okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kabataş Martı Projesi’ni, imalatının 2’nci yılında denize yapılan beton iskelelerin ardından iptal etti.

"Kabataş Martı Projesi İptal Edildi"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 'Kabataş Transfer Merkezi' olarak sunduğu ve denize dolgu, kıyı çizgisine martı şeklinde yapı ve alt galeriler, Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünelleri içeren Kabataş Martı Projesi'ni, imalatının 2'nci yılında denize yapılan beton iskelelerin ardından iptal etti. Politeknik'te yer alan habere göre, Fındıklı Parkı'nda bulunan proje tanıtım ofisindeki İBB görevlisinin verdiği bilgide, iskele inşaatı sonrası yapılacak peyzaj çalışmaların ardından Kabataş Meydanı kullanıma açılacak.

Proje mimarı Hakan Kıran, projenin yaratacağı sorunları dile getiren, Kabataş'a ve İstanbul'a vereceği zararları anlatan, mesleki sorumluluk hatırlatması yapan, projeyi eleştiren ve durdurmak için mücadele eden Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof.Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, Politeknik ve Politeknik YK Başkanı inşaat mühendisi Ersin Kiriş hakkında dava açmıştı. Politeknik YK Başkanı Ersin Kiriş'in beraat ettiği İstanbul 23. Asliye Hukuk Mahkemesi, Martı Projesi'nin, topluma mal olmuş ve her kesimi ilgilendiren geniş kapsamlı bir proje olduğunu, kamunun eleştiri hakkı bulunduğunu ve Kıran'ın katlanma yükümlülüğü olduğunu belirtmişti.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
FURKAN ŞANLI / 4 Eylül 2018, 14:40
Merhaba Martı Projesi ocak ayında ‘Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi’nin inşaatı, Kültür Varlıkları Koruma Kurulun dan izin çıkmadığı için zaten durdurulmuştu.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler