+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Kadıköy Rıhtıma Cami Onaylandı

Yazar: Fatma Aksu
Kaynak: Hürriyet
30 Kasım 2017, 13:46
  defa okundu.

Kadıköy Rıhtım’da, Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talebi doğrultusunda yapılacak, 20 bin kişi kapasiteli ‘Kadıköy Ulu Cami Projesi’ne koruma kurulundan onay çıktı.

Kadıköy Rıhtıma Cami Onaylandı

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, 15 Eylül 2009’da onaylanan ve imarda İstanbul’un anayasası olarak kabul edilen 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda, “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı”nı, Çevre Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde onaylanan imar planı değişikliğiyle “cami alanı”na alındı.  

Bakanlığın raporunda gerekçe olarak, İstanbul'un Anadolu yakasında, planlama alanı ve yakın çevresinde, 'Selatin Cami' veya 'Ulu Cami' mahiyetinde cami olmadığı belirtilip, "Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık cenaze namazlarının kılınacağı bir 'Ulu Cami' inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir" denildi.

Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2 Kasım 2015'te onaylandığı plana itiraz edip dava açtı. Gerekçe olarak da, 8 Ekim 2012'de onaylanan "Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı"nda, arazinin büyük bölümü "İSKİ Hizmet Alanı" ve Kentsel Sit Alanı komşuluğunda, "Etkileme Geçiş Sahası" olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ'nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi. İptal ve yürütmenin durdurulması için açılan dava henüz sonuçlanmadı.

Eğer 5000'lik plana açtıkları dava sonucu, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa, İBB yapı ruhsatını düzenleyip inşaat başlayabileceğini söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Aykut Nuhoğlu, kararın siyasi olduğunu öne sürdü.

Haberin tamamını görmek için tıklayın >>

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Adil Mimar / 4 Aralık 2017, 14:53
Yaa huu... Ben doğru görsellerin haberde yayınlanmadığını manipülasyon yapıldığını söyledim. Adam gibi doğru haber yapılsın! Sonra istediğiniz yorumu yapabilirsiniz.

Sorum şu, projenin gerçek görselleri varken kim neden çirkin bir modelle bu şekilde uğraşıp haber yapar?
 
Cem Çakaloğlu / 4 Aralık 2017, 12:38
İnanamıyorum doğru görsellerle hemencecik ikna oluverdim. Teşekkürler Adil Mimar, pelerinsiz kahramansın.

Bu nedir yahu? Aynı imaj kıpkırmızı bir gün batımı ile mi doğru görsel oluyor? Kadraj yok, ışık yok. Bu görsel mi doğru olup bizi ikna edecek? Mimarlık, şehir, tasarım...bunlara giremiyor insan zaten. Puuu...
 
Mert Ekin / 2 Aralık 2017, 18:24
Sinan kopyası olamıyorsa Marmara İlahiyat cami kopyası olsun en azından :)
 
erol türkmen / 2 Aralık 2017, 15:42
buradaki tek sorun doğru görseller olmasa gerek...
 
Adil Mimar / 2 Aralık 2017, 11:04
 
Mert Ekin / 1 Aralık 2017, 19:23
başka bir Sinan kopyası yerine bu imajlardaki inşa edilse daha iyi ve ilginç olur sanırım... o kadar da fena değil hani...
 
Mert Ekin / 1 Aralık 2017, 19:05
gerçek görseller gelince yine doğru yere doğru ve gerekli bir cami projesi göreceğiz değil mi?
 
Adil Mimar / 30 Kasım 2017, 23:31
Bahsedilen haberde Kadıköy Ulu Camii Renderları(!) olarak gösterilen görseller, gerçekte yapılması planlanan caminin manipüle edilerek, gerçeğini yansıtmayan çirkin bir kopyasıdır. Bu yayınlanan görseller tamamen bu projeyi kötülemek, projenin propagandasını yapmak halkta olumsuz algı oluşturmak amacıyla ortaya çıkarıldığı açık ve nettir... Gerçek görseller bunlar değildir...
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler