+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

MVRDV'den Şeffaf Mutfak Tasarımı

7 Haziran 2016, 11:20
  defa okundu.

Hollandalı ofis MVRDV, Venedik Mimarlık Bienali'nin paralel etkinliklerin bir parçası olarak tamamen şeffaf bir mutfak tasarladı.

MVRDV'den Şeffaf Mutfak Tasarımı

Geleceğin ev ortamı ve yaşam alanlarına dair öngörülerin paylaşılması amacıyla yapılan Kitchen Home Project kapsamında tasarlanan Infinity Kitchen isimli enstalasyonda, şeffaf mutfağın, malzemelerin seçilmesi, mutfağın bakımı gibi konularda ne gibi kolaylıklar sağlayabileceği gösteriliyor. Sergi 30 Eylül'e kadar Università IUAV di Venezia Ca'tron'da gösterimde olacak.

Tipik modern modüler mutfak tipolojisinin iyileştirilerek daha kullanışlı bir mutfak, daha iyi yemek hazırlama deneyimi elde edilmesinin yanında evin bu kapalı köşesini daha şeffaf kılarak "Ne kadar yiyecek saklanıyor?", "Ne kadarı çöpe gidiyor?", "Mutfak düşündüğümüz kadar temiz mi?" gibi soruların karşılığını bulacağı düşünülüyor. Şeffaf yüzeyler, raflar, dolaplar, musluk, mutfak aletleri yemeğin üretimi, saklanması ve mutfakta olan biten her şeye dair fikir veriyor.

Tasarımın, daha şeffaf ve erişilebilir bir ortam yarattığını ifade eden Winy Maas, "Sadece mutfakların değil, komşularla aranızdaki duvarların bile şeffaf olduğunu düşünün. Bu, kentlerimizde daha derin manzaralar oluşturacak, klostrofobik çevremizde dağlara veya denize bakan bir manzaranın oluşmasına imkan verecek." diyor.

Bu düşüncesini Crystal Houses projesinde deneyen MVRDV, Amsterdam'da bir binanın cephesini tamamen camla inşa etmiş ve 1 Haziran'da açılan Hong Kong'daki ofis yapısının iç mekanını da camdan tasarlamıştı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler