+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Mülk, Mahal, İnsan: İstanbul'da Kentsel Dönüşüm

19 Mart 2014, 11:47
  defa okundu.

Doç.Dr. Asuman Türkün öncülüğünde İstanbul çapında yapılan kentsel dönüşüm araştırması kitaplaştırıldı.

Mülk, Mahal, İnsan: İstanbul'da Kentsel Dönüşüm

İstanbul'un en büyük kentsel dönüşüm araştırması olan çalışma kitaplaştırılarak "Mülk Mahal İnsan: İstanbul'da Kentsel Dönüşüm" adıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları'ndan çıktı.

Kentsel dönüşüm literatürüne önemli katkı sağlayacak bu kitap, Doç.Dr Asuman Türkün liderliğindeki ekip tarafından Haziran 2008 ve Ekim 2010 tarihleri arasında yürütülen araştırmayı içeriyor. 

Araştırmanın kapsamı ve kitabın içeriği şu şekilde tanıtıldı:

"İstanbul'da Eski Kent Merkezleri ve Gecekondu Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm ve Sosyo-Mekânsal Değişim" başlıklı araştırma, İstanbul'un "kentsel dönüşüm" veya "yenileme alanı" ilan edilen altı mahallesinde yürütüldü. Başıbüyük, Derbent, Aydınlı, Tarlabaşı, Tozkoparan ve Bezirganbahçe bölgelerini kapsayan çalışmada mahallelerdeki 1.362 haneden 6.101 kişiyle anket yapıldı.

Araştırmada, bölgede yaşayanların, kente yerleşme süreçleri, yerleştikleri dönemler, yaşadıkları mahallelerin ve konutların özellikleri ve mülkiyet bilgilerinin yanı sıra gelir ve tüketim biçimleri, kentte ve yaşadıkları mahallelerde kurdukları ilişkiler, kentsel dönüşümü algılama biçimleri ve kentsel dönüşüme karşı geliştirdikleri tavır incelendi.
Araştırmada "Dönüşüm alanı ilan edilen mahallelerde yaşayanların koşulları ve olanakları önerilen kentsel dönüşüm modeli ile uyumlu mudur? İnsanların kentsel dönüşüme ilişkin fikirleri ne yöndedir ve bu yönde talepleri var mıdır; varsa, bu talepler nelerdir? Bu mahallelerde yaşayanların yaşam koşullarının ve kalitesinin bu dönüşüm sonucunda iyileşme şansı var mıdır?" gibi sorulara yanıt arandı."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler